1 / 2
Audison
SR1.500V2SR1.500V2 Amplifier
Elegant and functional design with rounded corners to minimize space, facilitating installation. Built-in USS (Universal Speakers Simulator). Full built-in crossover section.
Highlights
- Elegant and functional design with rounded corners to minimize space, facilitating installation.
- Built-in USS (Universal Speakers Simulator).
- Full built-in crossover section.
- Optional VCR-S1 remote control offers the possibility to adjust the subwoofer level (-20 / + 6 dB) to your musical preference.
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Class
- D-Class
- Hi Level Input
- Yes
- Low Level Input
- Yes
- Digital Input
- No
- Power supply voltage / fuse
- 11 ÷ 15 VDC / 2 x 35A
- Operating power supply voltage
- 6.5 ÷17 VDC
- Idling current
- 0.8 A
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Class
- D-Class
- Hi Level Input
- Yes
- Low Level Input
- Yes
Highlights
Overview- Elegant and functional design with rounded corners to minimize space, facilitating installation.
- Built-in USS (Universal Speakers Simulator).
- Full built-in crossover section.
Overview
- Elegant and functional design with rounded corners to minimize space, facilitating installation.
- Built-in USS (Universal Speakers Simulator).
- Full built-in crossover section.
- Optional VCR-S1 remote control offers the possibility to adjust the subwoofer level (-20 / + 6 dB) to your musical preference.
- Balanced high-level inputs for connecting to the OEM head unit speaker output
- Low-level RCA for after-market speakers.
- ART (Automatic Remote On/Off) function.
- Remote IN / OUT socket to allow control of multiple amplifiers.
- PRE-OUT allows for system expansion.
- The Audison SR 1.500 is a 1-ohm stable mono amplifier with a built-in crossover featuring compact dimensions and an impressive RMS power of 1000 W.
Highlights
Key features
- Elegant and functional design with rounded corners to minimize space, facilitating installation.
- Built-in USS (Universal Speakers Simulator).
- Full built-in crossover section.
- Optional VCR-S1 remote control offers the possibility to adjust the subwoofer level (-20 / + 6 dB) to your musical preference.
- Balanced high-level inputs for connecting to the OEM head unit speaker output
- Low-level RCA for after-market speakers.
- ART (Automatic Remote On/Off) function.
- Remote IN / OUT socket to allow control of multiple amplifiers.
- PRE-OUT allows for system expansion.
Specs
Amplifier Tech Data
13
| Channels | 1 |
| Class | D-Class |
| Hi Level Input | Yes |
| Low Level Input | Yes |
| Digital Input | No |
| Power supply voltage / fuse | 11 ÷ 15 VDC / 2 x 35A |
| Operating power supply voltage | 6.5 ÷17 VDC |
| Idling current | 0.8 A |
| Idling current when off | 0.02 mA |
| Consumption @ 14.4 VDC, 1Ω, Max Musical Power | 40 A |
| Remote OUT | 6.5 ÷ 15 VDC (150 mA) |
| Remote IN | 6.5 ÷ 15 VDC (1 mA) |
| ART - Automatic Remote Turn on/off from OUTPUT BTL speakers (Selectable) | 1.5 ÷ 7 VDC |
Amplifier Stage
10
| Distortion - THD @ 100 Hz, 4Ω, 70% Rated Power | 0.1 % |
| Bandwidth A | (-3 dB, 2 VRMS, 4 Ω): 10Hz ÷ 500 Hz |
| S/N ratio A | (A weighted @ 1 V): 100 dBA |
| Damping factor A | > 300 |
| Input sensitivity Pre-In | 0.2 ÷ 5 VRMS |
| Input sensitivity Speaker-In | 0.8 ÷ 20 VRMS |
| Total Power RMS | 1000 W |
| Minimum load impedance | 1Ω |
| Output Power (RMS) @14.4 VDC, 1% THD | 1Ch 500 W x 1 (4Ω) 1Ch 800 W x 1 (2Ω) 1Ch 1000 W x 1 (1Ω) |
| Adjustable Crossover | No |
CEA Specifications
2
| Output power @ 4Ω, 1% THD+N, 14.4 V | 500 W x 1 Ch |
| SN ratio (ref. 1W output) | 75 dBA |
Inputs
7
| Input Type | Pre-In / Speaker-In |
| Filters Outputs | PRE OUT Hi-Pass filtered 50 ÷ 250Hz @ 12 dB/Oct. |
| Filter Pass A | Filters: Full LP 50 ÷ 250Hz @ 24 dB/Oct. |
| Inputs/Outputs Phase | (0 ÷ 180) deg |
| Inputs/Outputs Bass Boost | (0 ÷12) dB |
| Inputs/Outputs Subsonic | 25 Hz @ 24 dB/Oct. |
| Remote Sub Volume | (-20 ÷ 6) dB |
Other
1
| Weight | 2.23 kg |
Dimensions
5
| Dimension A | 264 mm |
| Dimension B | 234 mm |
| Dimension C | 155 mm |
| Dimension D | 135 mm |
| Dimension E | 47.5 mm |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products








