1 / 3
Audison
SR4.500V2SR4.500V2 4-Channel Amplifier
Elegant and functional design with rounded corners to minimize space, facilitating installation. Built-in USS (Universal Speakers Simulator). Full built-in crossover section.
Highlights
- Elegant and functional design with rounded corners to minimize space, facilitating installation.
- Built-in USS (Universal Speakers Simulator).
- Full built-in crossover section.
- Optional VCR-S1 remote control offers the possibility to adjust the subwoofer level (-20 / + 6 dB) to your musical preference.
Key specs
Full specs- Channels
- 4
- Class
- D-Class
- Hi Level Input
- Yes
- Low Level Input
- Yes
- Digital Input
- No
- Power supply voltage / fuse
- 11 ÷ 15 VDC / 2 x 25A
- Operating power supply voltage
- 6.5 ÷17 VDC
- Idling current
- 1.7 A
Key specs
Full specs- Channels
- 4
- Class
- D-Class
- Hi Level Input
- Yes
- Low Level Input
- Yes
Highlights
Overview- Elegant and functional design with rounded corners to minimize space, facilitating installation.
- Built-in USS (Universal Speakers Simulator).
- Full built-in crossover section.
Overview
- Elegant and functional design with rounded corners to minimize space, facilitating installation.
- Built-in USS (Universal Speakers Simulator).
- Full built-in crossover section.
- Optional VCR-S1 remote control offers the possibility to adjust the subwoofer level (-20 / + 6 dB) to your musical preference.
- Balanced high-level inputs for connecting to the OEM head unit speaker output
- Low-level RCA for after-market speakers.
- ART (Automatic Remote On/Off) function.
- Remote IN / OUT socket to allow control of multiple amplifiers.
- PRE-OUT allows for system expansion.
- The Audison SR 4.500 4-channel amplifier with crossover features great power packed into ultra-compact dimensions (130 W x 4 @ 4Ω). As far as the electronic design is concerned, every aesthetic and functional detail of the Audison SR 4.500 has been taken care of, resulting in a compact amplifier made of extruded aluminum with rounded corners, which facilitates the installation of the product in narrow spaces. Thanks to the generous heat sinks on the two short sides of the amplifiers, there is no need for internal cooling fans, which often cause noise and dust accumulation. In keeping with tradition, the SR amplifiers confirm their vocation for versatility by including on all models a complete filter section, suitable for any kind of audio system configuration. The controls, protected by a satin-finished aluminium panel, are located on the top panel of the amplifier, so that they can be easily reached from above, even after the product has been installed. When the system includes an Audison bit processor, the filter section can be totally excluded.
Highlights
Key features
- Elegant and functional design with rounded corners to minimize space, facilitating installation.
- Built-in USS (Universal Speakers Simulator).
- Full built-in crossover section.
- Optional VCR-S1 remote control offers the possibility to adjust the subwoofer level (-20 / + 6 dB) to your musical preference.
- Balanced high-level inputs for connecting to the OEM head unit speaker output
- Low-level RCA for after-market speakers.
- ART (Automatic Remote On/Off) function.
- Remote IN / OUT socket to allow control of multiple amplifiers.
- PRE-OUT allows for system expansion.
Specs
Amplifier Tech Data
13
| Channels | 4 |
| Class | D-Class |
| Hi Level Input | Yes |
| Low Level Input | Yes |
| Digital Input | No |
| Power supply voltage / fuse | 11 ÷ 15 VDC / 2 x 25A |
| Operating power supply voltage | 6.5 ÷17 VDC |
| Idling current | 1.7 A |
| Idling current when off | 0.09 mA |
| Consumption @ 14.4 VDC, 2Ω, Max Musical Power | 40 A |
| Remote OUT | 6.5 ÷ 15 VDC (150 mA) |
| Remote IN | 6.5 ÷ 15 VDC (1 mA) |
| ART - Automatic Remote Turn on/off from OUTPUT BTL speakers (Selectable) | 1.5 ÷ 7 VDC |
Amplifier Stage
10
| Distortion - THD @ 100 Hz, 4Ω, 70% Rated Power | 0.08 % |
| Bandwidth A | 10 Hz ÷ 35 kHz |
| S/N ratio A | 105 dBA |
| Damping factor A | 200 |
| Input sensitivity Pre-In | 0.2 ÷ 5 VRMS |
| Input sensitivity Speaker-In | 0.8 ÷ 20 VRMS |
| Total Power RMS | 880 W |
| Minimum load impedance | @4Ch: 2Ω @ 3Ch: 2Ω + 2Ω + 4Ω @ 2Ch: 4Ω |
| Output Power (RMS) @14.4 VDC, 1% THD | 4Ch 130 W x 4 (4Ω) 4Ch 220 W x 4 (2Ω) 3Ch 120 W x 2 (4Ω) + 480 W x 1 (4Ω) 3Ch 220 W x 2 (2Ω) + 440 W x 1 (4Ω) 2Ch 450 W x 2 (4Ω) |
| Adjustable Crossover | Yes |
CEA Specifications
2
| Output power @ 4Ω, 1% THD+N, 14.4 V | Output power @ 4Ω, 1% THD+N, 14.4 V: 125 W x 4 Ch |
| SN ratio (ref. 1W output) | SN ratio (ref. 1W output): 83 dBA |
Inputs
9
| Input Type | Pre-In / Speaker-In |
| Filters Outputs | PRE OUT full range (Input A) |
| Filter Pass A | Front Ch Filters - Full Hi-pass: 50 ÷ 3.2k Hz @ 12 dB/Oct. |
| Filter Pass B | Front Ch Filters - Full Lo-pass: 50 ÷ 3.2k Hz @ 12 dB/Oct. |
| Filter Pass C | Rear Ch Filters - Full Hi-pass: 50 ÷ 3.2k Hz @ 12 dB/Oct. |
| Filter Pass D | Rear Ch Filters - Lo-pass: 50 ÷ 3.2k Hz @ 12 dB/Oct |
| Channel Mono | A/B Ch MONO IN (on/off) Yes |
| Inputs/Outputs Sub CH | (-20 ÷ 6) dB |
| Inputs/Outputs Bass Boost | B Ch (0 ÷12) dB |
Other
1
| Weight | 2.12 kg |
Dimensions
5
| Dimension A | 264 mm |
| Dimension B | 234 mm |
| Dimension C | 155 mm |
| Dimension D | 135 mm |
| Dimension E | 47.5 mm |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products








