Hertz
Hertz S8 DSPUltra-Compact
The ultra-compact S8 DSP is the perfect solution for integrating any OEM source into your audio upgrade project for cars, motorcycles, and boats! S8 DSP is a distilled essence of technology at the service of the highest audio quality in a corrosion-free case cast in metal and...
Highlights
- Small and weatherproof – perfect for motorcycles
- Compact size featuring all connections on one side to be installed anywhere
- Anti-corrosion-treated PCB to ensure years of listening pleasure in open nature
- Three different application setups: Car, Motorcycle, Free placement (boat, van, pick-up)
Key specs
Full specs- Nominal Power supply voltage / fuse:
- 7 ÷ 20 VDC / 1A
- Pulse operating voltage:
- 5 ÷ 24 VDC
- Idling current:
- 0.34 A
- OFF current (ART= OFF):
- <80 uA
- OFF current (ART= ON):
- <80 uA
- Remote IN
- 6 ÷ 20 VDC (10 mA)
- Remote OUT
- 4 ÷ 20 VDC (150 mA)
- ART - Automatic Remote Turn on/off from BTL speaker outputs (selectable):
- 1.5 ÷ 7 VDC
Key specs
Full specs- Nominal Power supply voltage / fuse:
- 7 ÷ 20 VDC / 1A
- Pulse operating voltage:
- 5 ÷ 24 VDC
- Idling current:
- 0.34 A
- OFF current (ART= OFF):
- <80 uA
Highlights
Overview- Small and weatherproof – perfect for motorcycles
- Compact size featuring all connections on one side to be installed anywhere
- Anti-corrosion-treated PCB to ensure years of listening pleasure in open nature
Overview
The ultra-compact S8 DSP is the perfect solution for integrating any OEM source into your audio upgrade project for cars, motorcycles, and boats! S8 DSP is a distilled essence of technology at the service of the highest audio quality in a corrosion-free case cast in metal and composite materials.
S8 DSP processes the audio signal with 96 kHz / 24-bit resolution and has obtained the Hi-Res certification from the JAS (Japan Audio Society), an acknowledgment that certifies the extreme level of audio performance achieved.
The powerful 32-bit DSP manages 6 high/low-level analog input channels, one digital coaxial input, and 8 output channels, offering maximum freedom of configuration to the specialist. The SPDIF coaxial input is ideal for digital connection with a Hi-Res player, a solution that allows for maximum listening quality. For each of the eight output channels we have a level control, the 15-pole parametric equalizer, time delays, and crossover filter available. The 7-band parametric equalizer of the input signal allows obtaining a flat response from OEM sources, which often have an exaggerated emphasis on the low frequency.
Key features
- Small and weatherproof – perfect for motorcycles
- Compact size featuring all connections on one side to be installed anywhere
- Anti-corrosion-treated PCB to ensure years of listening pleasure in open nature
- Three different application setups: Car, Motorcycle, Free placement (boat, van, pick-up)
- Party & Ride presets, to optimize the sound performance in all conditions
- Configurable with a PC, a Mac, an Android device, or an iOS device
- IOS/Android control APPs (Bluetooth 5.0)
- DRC control over app from iOS/Android devices
- Powerful DSP with the excellent sound quality you expect from Hertz
- Hi-Res audio (96 kHz/24-bit native resolution) for unparalleled audio quality
- 6-channel SPEAKER IN (2,5 – 21 Vrms) on a dedicated socket with a built-in USS
- (Universal Speakers Simulator)
More info
PROJECT OVERVIEW
The ultra-compact S8 DSP is the perfect solution for integrating any OEM source into your audio upgrade project for cars, motorcycles and boats!
Hertz S8 DSP processor
S8 DSP is a distilled essence of technology at the service of the highest audio quality in a corrosion-free case cast in metal and composite materials.
S8 DSP processes the audio signal with 96 kHz / 24-bit resolution and has obtained the Hi-Res certification from the JAS (Japan Audio Society), an acknowledgment that certifies the extreme level of audio performance achieved.
The powerful 32-bit DSP manages 6 high/low-level analog input channels, one digital coaxial input, and 8 output channels, offering maximum freedom of configuration to the specialist. The SPDIF coaxial input is ideal for digital connection with a Hi-Res player, a solution that allows for maximum listening quality.
For each of the eight output channels we have a level control, the 15-pole parametric equalizer, time delays, and crossover filter available.
The 7-band parametric equalizer of the input signal allows obtaining a flat response from OEM sources, which have an exaggerated emphasis on the low frequency.
MULTI PLATFORM PC SOFTWARE
We can control every parameter of the DSP wirelessly using the CONFIGURATOR App for Apple and Android tablets and smartphones, thanks to the integrated Bluetooth® 5.0 receiver
PC Software is available for both PC and Apple OS.
Four configuration presets are supported, so you can choose the ideal setup for every listening condition.
Apple IOS and Android tuning app
The specialist starts the tuning process by choosing the type of vehicle to install from three available options (Moto / Car / Free) and continues with the configuration of the speakers and all the other parameters.
Each output channel features:
- All-Pass, High-Pass, Low-Pass Butterworth, Linkwitz-Riley or Bessel crossover filter with 6dB to 30dB oct. with 6dB steps with phase inversion
- 15-pole parametric equalizer
- Time delays up to 471.2 cm (185.5 in.)
Remote control App for Android and Apple allows you to manage the main functions of the DSP (Volume Master, Volume Sub) from the mobile device, without using one of the preset input trigger leads.
You can freely combine the six inputs on the eight outputs using a practical matrix, or rely on one of the predefined presets.
PLUS POINTS
SMALL AND WEATHERPROOF - PERFECT FOR MOTORCYCLES
• Compact size featuring all connections on one side to be installed anywhere
• Three different application setups: Car, Motorcycle, Free placement (Boat, van, pick-up)
• Party & Ride presets, to optimize the sound performance in all conditions
CONFIGURABLE WITH A PC, A MAC, AN ANDROID DEVICE, OR AN IOS DEVICE
• IOS/Android control APPs (Bluetooth 5.0)
• DRC control over app from iOS/Android devices
POWERFUL DSP WITH THE EXCELLENT SOUND QUALITY YOU EXPECT FROM HERTZ
• Hi-Res audio (96 kHz/24-bit native resolution) for unparalled audio quality
• 6-channel SPEAKER IN (2.5 – 21 Vrms) on a dedicated socket with built-in USS
(Universal Speakers Simulator)
• SPDIF coaxial input (up to 96 kHz/24-bit)
• 8-channel / 4Vrms capable RCA outputs
• Signal Output Active Limiter prevents clipping
eID (Elettromedia Identification) is the exclusive technology providing the traceability of the Hertz products from their birth on.
Once the test phase has been passed, the code linked to destination country/market is applied. When purchasing the product the user can check through the web the information about the product and can log into the registration page; by filling it out, the user will be entitled to one additional year of warranty coverage*.
This way the user will have the certainty of owning a genuine Hertz product, purchased through the official channel.
*in those countries where the agreement with the partner has been made.
Technologies

Hi-Res audio
Hi-Res audio (96 kHz/24-bit native resolution) for unparalled audio quality

USS
Thanks to the built-in USS technology (Universal Speakers Simulator), S8 DSP can also be correctly connected to

Bluetooth 5.0
Upload a setup file via BT through the Bluetooth 5.0* APP when in “Configurator” or “DRC” mode. *Music streaming

APP CONTROL
Configurable with a PC, a Mac, an Android device, or an iOS device IOS/Android control APPs (Bluetooth 5.0) DRC

ULTRA COMPACT
Compact size featuring all connections on one side to be installed anywhere.

Conformal coating PCB
S8 DSP features a sturdy enclosure with an anti-corrosion-treated PCB to ensure years of listening pleasure in
Specs
General Specifications
| Nominal Power supply voltage / fuse: | 7 ÷ 20 VDC / 1A |
| Pulse operating voltage: | 5 ÷ 24 VDC |
| Idling current: | 0.34 A |
| OFF current (ART= OFF): | <80 uA |
| OFF current (ART= ON): | <80 uA |
| Remote IN | 6 ÷ 20 VDC (10 mA) |
| Remote OUT | 4 ÷ 20 VDC (150 mA) |
| ART - Automatic Remote Turn on/off from BTL speaker outputs (selectable): | 1.5 ÷ 7 VDC |
Input Stage
| Analog low level Inputs | 6 ch. (Differential input) (Molex microfit to RCAs) |
| Analog high level Inputs | 6 ch. (Differential input) (Molex microfit to tripped ends) + USS (Universal Speakers Simulator) |
| Digital inputs | Yes (Coaxial SPDIF; up to 24bit 96KHz) (Molex microfit to RCA) |
| Input sensitivity (low level) | 0.8V – 6V RMS |
| Input sensitivity (high level) | 2.5V – 21V RMS |
| Analog inputs management | Audio input routing matrix type |
| Analog inputs eq | 7 bands paragraphic for each input channel |
| ART | Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In |
Output Stage
| Analog outputs (rca) | 8 channels |
| Max output level (rms) @ 0.05% THD | 4V |
| Analog outputs management | The DSP controls each output channel: gain, crossover, EQ, delay, polarity |
| Bandwidth | 10Hz – 40KHz (+/-3db) |
| Signal to noise ratio (A weighted) | 105dBA (Analog Input) 112dBA (Digital Input) |
| THD+N (@ 1Vrms out, @ 1Khz) | <0.005% |
| Crosstalk (channel separation) @ 1KHz | >95dBA |
Digital Signal Processor
| Sample rate | 96KHz |
| Bit depth | 24 |
| Output equalizer | 15 bands per channel w/ adjustable Q and Frequency |
| Equalizer resolution | 1/10th dB per step +12dB / -12dB |
| Time alignment (distance) | 0 ÷ 468.4 cm / 0 ÷ 184.4 inches |
| Time alignment (time) | 0 ÷ 13.5ms |
| Time alignment (step) | 0,08 ms; 2,8 cm / 1.1 inch |
| Time alignment (fine set) | 0,02 ms; 0,7 cm / 0.27 inch |
| Crossovers | AP/HP/LP/BP all channels |
| Crossover type | Butterworth, Linkwitz-Riley, Bessel (All Channels) |
| Crossover slope | From 6dB/oct. until 30dB/oct. (6dB step) |
| Crossover steps | 120 steps 20Hz-20KHz |
| Mute function | Each channel individually, or all channels. |
| Presets | 4 presets |
| Presets selection | 2 specific wires to control the 4 presets selection by extarnal switches. |
| Input selection by wire | One specific wire to select the desired input between Analog or Digital. |
| Audio signal compressor on output stage | Yes (enable/disable) |
| DSP chipset | Analog Device: ADAU1451 |
| DSP management by bt app (iOS/ Android) | 1. CONFIGURATOR mode Mainly it’ll allow the DSP tuning. You can manage every DSP functon through your smartphone/ tablet/PC/MAC. 2. DRC mode The BT device becomes a remote control by using the dedicated app with a simple graphical user interface. Manage volume level, SUB level, select different setup files, upload a new setup file. |
| Setup file sharing via bt | Upload a setup file via BT through the BT APP when in “Configurator” or “DRC” mode. |
| DSP management by pc / mac / ios / android | Microsoft Windows (32/64 bit): Windows 10 (USB and BT BLE) Windows 11 (USB and BT BLE) Mac Os: 10.13 Hight Sierra or later (USB and BT BLE) |
Physical Specs

| Max size W x H x D (mm/inch) | 130 x 33.8 x 88,3 / 5.11 x 1.44 x 3.47 |
| Weight (kg/lbs) | 0,66 / 1.45 |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Accessories

PACKAGING CONTENTS

