Audison
APK570APK570 Crossover
APK 570 systems is ideal for car models with doors equipped to house elliptical speakers featuring 5×7 in. woofers and AP 1 tweeter with dedicated crossovers APCX TW 570.
Key specs
Full specs- Woofer Size
- 570 mm
- Impedance
- 4 Ohm
- Power Handling - Peak
- 300 W
- Power Handling - Continuous
- 100 W
- Frequency Response
- 55 - 20 k
- Voice Coil Diameter
- 32 mm (1.26 in)
- Magnet Size
- 85 x 40 x 15
- Crossover Type
- HP 6 dB Oct - 3kHz
Key specs
Full specs- Woofer Size
- 570 mm
- Impedance
- 4 Ohm
- Power Handling - Peak
- 300 W
- Power Handling - Continuous
- 100 W
Overview
- APK 570 systems is ideal for car models with doors equipped to house elliptical speakers featuring 5×7 in. woofers and AP 1 tweeter with dedicated crossovers APCX TW 570. The crossovers are ultra-compact to facilitate their installation, and include an attenuation of the tweeter output level for outstanding fine-tuning. The R&D team optimized the electro-acoustic parameters of the new woofers for installation in the car door, respecting all the characteristics of the Prima speakers, such as the compact size of the basket to facilitate installation. The mechanical cut-off of the woofer cone-dust cap system ensures they can be used without a filter, maximizing efficiency to be easily driven by any type of amplifier. The large voice coil ensures high power handling and impeccable control even in the most aggressive dynamic transients. The double Faston connectors with direct link to the tweeter speed up the speakers connection, always ensuring a perfect contact.
Specs
Technical Specs LF
8
| Woofer Size | 570 mm |
| Impedance | 4 Ohm |
| Power Handling - Peak | 300 W |
| Power Handling - Continuous | 100 W |
| Frequency Response | 55 - 20 k |
| Voice Coil Diameter | 32 mm (1.26 in) |
| Magnet Size | 85 x 40 x 15 |
| Crossover Type | HP 6 dB Oct - 3kHz |
Technical Specs HF
2
| Tweeter Size | 26 mm (1 in) |
| Voice Coil Diameter | 20 mm (1.26 in) |
Electric-acoustic Specs LF
12
| Re | 3.1 Ohm |
| Fs | 70 Hz |
| Mms | 14.5 g |
| Cms | 0.32 |
| BL | 4.6 |
| Qms | 6.5 |
| Qes | 2,78 |
| Qts | 0.85 |
| Vas | 10.5 l |
| Le | 0.23 mH |
| Spl | 93.5 dB |
| Xmax | 2.5 mm (0.1 in) |
Kit Tech Data
1
| Cone Diameter | 139 mm |
General
2
| Weight Woofer | 0.88 kg |
| Weight Tweeter | 0.04 kg |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products



