1 / 2
Audison
APK690APK690 Crossover
26 mm diameter diaphragm combined with a wide-roll surround provides maximum efficiency and reduced resonance frequency. Acoustic lens designed to compensate for the in-car frequency response in the 10kHz 13kHz bandwidth caused by critical OEM placements.
Highlights
- 26 mm diameter diaphragm combined with a wide-roll surround provides maximum efficiency and reduced resonance frequency.
- Acoustic lens designed to compensate for the in-car frequency response in the 10kHz 13kHz bandwidth caused by critical OEM placements.
- 25 mm pure copper voice coil, for high power handling and outstanding low frequency control.
- Water-repellent treated paper cone, featuring a profile developed with FEM (Finite Element Method) simulation technology and optimized with the Klippel R&D Scan Vibrometer.
Key specs
Full specs- Woofer Size
- 690 mm
- Impedance
- 4 Ohm
- Power Handling - Peak
- 300 W
- Power Handling - Continuous
- 100 W
- Frequency Response
- 40 - 20 k
- Voice Coil Diameter
- 25 mm (0.98 in)
- Magnet Size
- 90 x 32 x 15
- Crossover Type
- HP 6 dB Oct - 3,3 kHz
Key specs
Full specs- Woofer Size
- 690 mm
- Impedance
- 4 Ohm
- Power Handling - Peak
- 300 W
- Power Handling - Continuous
- 100 W
Highlights
Overview- 26 mm diameter diaphragm combined with a wide-roll surround provides maximum efficiency and reduced resonance frequency.
- Acoustic lens designed to compensate for the in-car frequency response in the 10kHz 13kHz bandwidth caused by critical OEM placements.
- 25 mm pure copper voice coil, for high power handling and outstanding low frequency control.
Overview
- 26 mm diameter diaphragm combined with a wide-roll surround provides maximum efficiency and reduced resonance frequency.
- Acoustic lens designed to compensate for the in-car frequency response in the 10kHz 13kHz bandwidth caused by critical OEM placements.
- 25 mm pure copper voice coil, for high power handling and outstanding low frequency control.
- Water-repellent treated paper cone, featuring a profile developed with FEM (Finite Element Method) simulation technology and optimized with the Klippel R&D Scan Vibrometer.
- Reduced mounting depth, providing ease of installation in OEM placements.
- “Triple wave” surround profile for maximum linearity of excursion.
- Compact basket, protected by abrasion-resistant and scratchproof coating, the motor affixed with damping epoxy adhesive.
- High current fast-on terminal with double contact on positive and negative poles for high flexibility and quick connection.
- Optimized for OEM Integration featuring an attenuation switch(0 dB, +3dB) to tune the in-car response according to different installation conditions.
- Supplied with fast-on connectors that eliminate any possible connection errors.
- APK 690 systems are ideal for car models with doors equipped to house elliptical speakers, featuring 6×9 in. woofers and AP 1 tweeter with dedicated crossovers APCX TW 690. The crossovers are ultra-compact to facilitate their installation, and include an attenuation of the tweeter output level for outstanding fine-tuning.The R & amp;D team optimized the electro-acoustic parameters of the new woofers for installation in the car door, respecting all the characteristics of the Prima speakers, such as the compact size of the basket to facilitate installation. The mechanical cut-off of the woofer cone-dust cap system ensures they can be used without a filter, maximizing efficiency to be easily driven by any type of amplifier. The large voice coil ensures high power handling and impeccable control even in the most aggressive dynamic transients. The double Faston connectors with direct link to the tweeter speed up the speakers connection, always ensuring a perfect contact.
Highlights
Key features
- 26 mm diameter diaphragm combined with a wide-roll surround provides maximum efficiency and reduced resonance frequency.
- Acoustic lens designed to compensate for the in-car frequency response in the 10kHz 13kHz bandwidth caused by critical OEM placements.
- 25 mm pure copper voice coil, for high power handling and outstanding low frequency control.
- Water-repellent treated paper cone, featuring a profile developed with FEM (Finite Element Method) simulation technology and optimized with the Klippel R&D Scan Vibrometer.
- Reduced mounting depth, providing ease of installation in OEM placements.
- “Triple wave” surround profile for maximum linearity of excursion.
- Compact basket, protected by abrasion-resistant and scratchproof coating, the motor affixed with damping epoxy adhesive.
- High current fast-on terminal with double contact on positive and negative poles for high flexibility and quick connection.
- Optimized for OEM Integration featuring an attenuation switch(0 dB, +3dB) to tune the in-car response according to different installation conditions.
- Supplied with fast-on connectors that eliminate any possible connection errors.
Specs
Technical Specs LF
8
| Woofer Size | 690 mm |
| Impedance | 4 Ohm |
| Power Handling - Peak | 300 W |
| Power Handling - Continuous | 100 W |
| Frequency Response | 40 - 20 k |
| Voice Coil Diameter | 25 mm (0.98 in) |
| Magnet Size | 90 x 32 x 15 |
| Crossover Type | HP 6 dB Oct - 3,3 kHz |
Technical Specs HF
2
| Tweeter Size | 26 mm (1 in) |
| Voice Coil Diameter | 20 mm (0.98 in) |
Electric-acoustic Specs LF
12
| Re | 3.1 Ohm |
| Fs | 55 Hz |
| Mms | 17 g |
| Cms | 0.5 |
| BL | 5.3 |
| Qms | 7 |
| Qes | 2,78 |
| Qts | 0.6 |
| Vas | 37.1 l |
| Le | 0.2 mH |
| Spl | 95 dB |
| Xmax | 4 mm (0.16 in) |
Kit Tech Data
1
| Cone Diameter | 171 mm |
General
2
| Weight Woofer | 1.17 kg |
| Weight Tweeter | 0.04 kg |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products




