1 / 2
Audison
AVK6AVK6 Crossover
TWEETER1 Tetolon dome, a combination of silk and cotton with proprietary damping treatment, provides low mass and resonance-free response up to ultrasonic frequencies.
Highlights
- TWEETER1 Tetolon dome, a combination of silk and cotton with proprietary damping treatment, provides low mass and resonance-free response up to ultrasonic frequencies.
- CCAW (Copper Clad Aluminium Wire) voice coil wound on double layer, extremely lightweight and compact, resulting in a very high efficiency and a crisp, dynamic sound.
- The annular geometry of the Rear Damping Chamber, together with the proprietary damping material, extends the frequency response to lower limits and reduces harmonic distortion.
- High flux density Neodymium magnet, for very high efficiency and detailed sound.
Key specs
Full specs- Woofer Size
- 165 mm (6.5 in)
- Impedance
- 4 Ohm
- Power Handling - Peak
- 250 W
- Power Handling - Continuous
- 125 W
- Frequency Response
- 50 ÷ 22k
- Voice Coil Diameter
- 30 mm (1.18 in)
- Magnet Size
- 90 x 40 x 15
- Crossover Level Adjustment
- +2; 0; -2 dB
Key specs
Full specs- Woofer Size
- 165 mm (6.5 in)
- Impedance
- 4 Ohm
- Power Handling - Peak
- 250 W
- Power Handling - Continuous
- 125 W
Highlights
Overview- TWEETER1 Tetolon dome, a combination of silk and cotton with proprietary damping treatment, provides low mass and resonance-free response up to ultrasonic frequencies.
- CCAW (Copper Clad Aluminium Wire) voice coil wound on double layer, extremely lightweight and compact, resulting in a very high efficiency and a crisp, dynamic sound.
- The annular geometry of the Rear Damping Chamber, together with the proprietary damping material, extends the frequency response to lower limits and reduces harmonic distortion.
Overview
- TWEETER1 Tetolon dome, a combination of silk and cotton with proprietary damping treatment, provides low mass and resonance-free response up to ultrasonic frequencies.
- CCAW (Copper Clad Aluminium Wire) voice coil wound on double layer, extremely lightweight and compact, resulting in a very high efficiency and a crisp, dynamic sound.
- The annular geometry of the Rear Damping Chamber, together with the proprietary damping material, extends the frequency response to lower limits and reduces harmonic distortion.
- High flux density Neodymium magnet, for very high efficiency and detailed sound.
- The profile of the aerodynamic basket’s spokes along with the open-air design ensure drastic reduction of back-wave reflections.
- The exclusive Butyl rubber Triple Wave surround profile provides full linearity as well as reliable performance under extreme conditions.
- Extremely lightweight and compact, the CCAW (Copper Clad Aluminium Wire) voice coils wound on double layer provide very high efficiency and neat, dynamic sound.
- Cotton-fibre pressed paper cone with treatment.
- The Radial Venting System ensures high thermal capability, power handling and reliability
- The prestigious Eisa Award European In-Car Speaker System 2010-2011 was bestowed to the AV K6 and AV K5 kits, which gather and comprise the most advanced technologies developed for the Audison components, at the service of music.The whole R & amp;D laboratory’s experience was poured into the design of these precious components, to create a synergy that can offer the highest quality sound in terms of bandwidth, dynamics of the musical message, naturalness and richness of details. The new reference for their own category.
Highlights
Key features
- TWEETER1 Tetolon dome, a combination of silk and cotton with proprietary damping treatment, provides low mass and resonance-free response up to ultrasonic frequencies.
- CCAW (Copper Clad Aluminium Wire) voice coil wound on double layer, extremely lightweight and compact, resulting in a very high efficiency and a crisp, dynamic sound.
- The annular geometry of the Rear Damping Chamber, together with the proprietary damping material, extends the frequency response to lower limits and reduces harmonic distortion.
- High flux density Neodymium magnet, for very high efficiency and detailed sound.
- The profile of the aerodynamic basket’s spokes along with the open-air design ensure drastic reduction of back-wave reflections.
- The exclusive Butyl rubber Triple Wave surround profile provides full linearity as well as reliable performance under extreme conditions.
- Extremely lightweight and compact, the CCAW (Copper Clad Aluminium Wire) voice coils wound on double layer provide very high efficiency and neat, dynamic sound.
- Cotton-fibre pressed paper cone with treatment.
- The Radial Venting System ensures high thermal capability, power handling and reliability
Specs
Technical Specs LF
8
| Woofer Size | 165 mm (6.5 in) |
| Impedance | 4 Ohm |
| Power Handling - Peak | 250 W |
| Power Handling - Continuous | 125 W |
| Frequency Response | 50 ÷ 22k |
| Voice Coil Diameter | 30 mm (1.18 in) |
| Magnet Size | 90 x 40 x 15 |
| Crossover Level Adjustment | +2; 0; -2 dB |
Technical Specs HF
2
| Tweeter Size | 28 mm (1.1 in) |
| Voice Coil Diameter | 28 mm (1.18 in) |
Electric-acoustic Specs LF
11
| Re | 3.5 Ohm |
| Fs | 68 Hz |
| Mms | 16.1 g |
| Cms | 0.34 |
| BL | 5.5 |
| Qms | 7.84 |
| Qts | 0.74 |
| Vas | 8.2 l |
| Le | 0.31 mH |
| Spl | 91 dB |
| Xmax | 3 mm (0.12 in) |
Kit Tech Data
2
| Crossover Low-Pass | Lo/Hi-Pass 2.5 kHz @ 12/12 dB/Oct. |
| Cone Diameter | 130 mm |
General
2
| Weight Woofer | 1.2 kg |
| Weight Tweeter | 0.07 kg |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products








