1 / 2
Audison
AF M4DAF M4D 4-Channel D-class Fully Bridgeable Amplifier
Improved audio performance and power thanks to the latest generation of ADT (Audison D-Class) technology Unbeatable power/volume ratio up to 0.
Highlights
- Improved audio performance and power thanks to the latest generation of ADT (Audison D-Class) technology
- Unbeatable power/volume ratio up to 0.68 W RMS/cm³ reaching 83% of efficiency
- Hi-Res compatibility performance, with an extended audio band up to 40 kHz
- Maximum versatility thanks to the possibility of using the bridging option for each pair of power outputs
Key specs
Full specs- Channels
- 4
- Class
- D-Class
- Efficiency
- 83 %
- Hi Level Input
- Yes
- Low Level Input
- Yes
- Digital Input
- No
- Power supply voltage / fuse
- 11 ÷ 15 VDC
- Operating power supply voltage
- 6.5 ÷ 17.5 VDC
Key specs
Full specs- Channels
- 4
- Class
- D-Class
- Efficiency
- 83 %
- Hi Level Input
- Yes
Highlights
Overview- Improved audio performance and power thanks to the latest generation of ADT (Audison D-Class) technology
- Unbeatable power/volume ratio up to 0.68 W RMS/cm³ reaching 83% of efficiency
- Hi-Res compatibility performance, with an extended audio band up to 40 kHz
Overview
- Improved audio performance and power thanks to the latest generation of ADT (Audison D-Class) technology
- Unbeatable power/volume ratio up to 0.68 W RMS/cm³ reaching 83% of efficiency
- Hi-Res compatibility performance, with an extended audio band up to 40 kHz
- Maximum versatility thanks to the possibility of using the bridging option for each pair of power outputs
- AF companion amplifiers are designed to add powerful amplifier channels to AF bit processor amplifiers. A plug-and-play signal input harness is included to make connection to AF bit amplifiers straightforward. AF companion amplifiers are also perfect for use with systems controlled and managed by a standalone bit processor, such as a bit One HD Virtuoso. AF companions have a “straight wire” architecture, without analog preamp functions such as crossover filtering, and are intended for use with external processors. AF M4D boasts four high-fidelity amplified channels 160W x 4 @4Ω*, 260W x 4 @2Ω* with the audiophile sound of the latest generation Audison D-Class technology. Higher switching frequencies, steeper filtering, and higher-tolerance components deliver sound above and beyond the expectation of Class D – in an amazingly compact package! The audio band is extended up to 40 kHz earning the coveted High-Resolution certification. Bridging channel pairs results in 520W x 2 @4Ω*, guaranteeing flexible and powerful performance. * Output Continuous Power (RMS) @14.4 VDC, 1% THD, all channels driven.
Highlights
Key features
- Improved audio performance and power thanks to the latest generation of ADT (Audison D-Class) technology
- Unbeatable power/volume ratio up to 0.68 W RMS/cm³ reaching 83% of efficiency
- Hi-Res compatibility performance, with an extended audio band up to 40 kHz
- Maximum versatility thanks to the possibility of using the bridging option for each pair of power outputs
Specs
Amplifier Tech Data
14
| Channels | 4 |
| Class | D-Class |
| Efficiency | 83 % |
| Hi Level Input | Yes |
| Low Level Input | Yes |
| Digital Input | No |
| Power supply voltage / fuse | 11 ÷ 15 VDC |
| Operating power supply voltage | 6.5 ÷ 17.5 VDC |
| Idling current | 1.2 A |
| Idling current when off | 0.006 mA |
| Consumption @ 14.4 VDC, 2Ω, Max Musical Power | 47 A |
| Remote OUT | 6.5 ÷15 VDC (150 mA) |
| Remote IN | 4 ÷15 VDC (1 mA) |
| ART - Automatic Remote Turn on/off from OUTPUT BTL speakers (Selectable) | 1.5 VDC |
Amplifier Stage
9
| Distortion - THD @ 100 Hz, 4Ω, 70% Rated Power | 0.05% |
| Bandwidth A | (-3 dB, 2 VRMS, 4 Ω): 10 Hz ÷ 42 kHz |
| S/N ratio A | (A weighted @ 1 V): 103 dBA |
| Input sensitivity Pre-In | 0.6 ÷ 6 VRMS |
| Input sensitivity Speaker-In | 2.2 ÷ 22 VRMS |
| Total Power RMS | 1040 W |
| Minimum load impedance | 4 Ch 2Ω 2 Ch - (Bridge) 4Ω |
| Output Power (RMS) @14.4 VDC, 1% THD | 4Ch @ 4Ω: 160 W x 4 4Ch @ 2Ω: 260 W x 4 2Ch (Bridge 1/2; 3/4) @ 4Ω: 520 W x 2 |
| Adjustable Crossover | No |
CEA Specifications
2
| Output power @ 4Ω, 1% THD+N, 14.4 V | 150 W x 4 |
| SN ratio (ref. 1W output) | 80 dB |
Inputs
2
| Input Type | Pre-In / Speaker-In |
| Remote Sub Volume | ±12 dB |
Other
2
| Fuse | 2 x 30A |
| Weight | 2.04 kg |
Dimensions
3
| Dimension A | 240 mm |
| Dimension B | 156 mm |
| Dimension C | 47 mm |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products








