1 / 4
Audison
AV 5.1KAV 5.1K Amplifier
Hybrid design made up of two 75 W A Class channels, two 250 W AB Class channels, and one 1000 W D Class channel Hi-Res audio certification thanks to 4 ÷ 60k Hz bandwidth AV 5.
Highlights
- Hybrid design made up of two 75 W A Class channels, two 250 W AB Class channels, and one 1000 W D Class channel
- Hi-Res audio certification thanks to 4 ÷ 60k Hz bandwidth
Key specs
Full specs- Channels
- 5
- Class
- AB-Class
- Hi Level Input
- Yes
- Low Level Input
- Yes
- Digital Input
- No
- Power supply voltage / fuse
- 11 ÷ 15 VDC
- Idling current
- 3 A
- Idling current when off
- 0.02 mA
Key specs
Full specs- Channels
- 5
- Class
- AB-Class
- Hi Level Input
- Yes
- Low Level Input
- Yes
Highlights
Overview- Hybrid design made up of two 75 W A Class channels, two 250 W AB Class channels, and one 1000 W D Class channel
- Hi-Res audio certification thanks to 4 ÷ 60k Hz bandwidth
Overview
- Hybrid design made up of two 75 W A Class channels, two 250 W AB Class channels, and one 1000 W D Class channel
- Hi-Res audio certification thanks to 4 ÷ 60k Hz bandwidth
- AV 5.1k, 1650 W (RMS) max, five channels: with its hybrid design, it is the specialist amplifier for front + rear + subwoofer or multi-amplified front + subwoofer systems. Its high-quality AB Class output stage provides two channels with 250 W (RMS), combined with another pair of A class pure audio channels rated at 75 W (RMS), perfect for active two-way front speaker systems. The D Class mono section provides 1000 W (RMS) for powerful subwoofer output. AV 5.1k also allows you to replace the analog input board with the digital one (AV bit IN).
Highlights
Key features
- Hybrid design made up of two 75 W A Class channels, two 250 W AB Class channels, and one 1000 W D Class channel
- Hi-Res audio certification thanks to 4 ÷ 60k Hz bandwidth
Specs
Amplifier Tech Data
12
| Channels | 5 |
| Class | AB-Class |
| Hi Level Input | Yes |
| Low Level Input | Yes |
| Digital Input | No |
| Power supply voltage / fuse | 11 ÷ 15 VDC |
| Idling current | 3 A |
| Idling current when off | 0.02 mA |
| Consumption @ 14.4 VDC, 2Ω, Max Musical Power | 110 A |
| Remote OUT | 12 VDC - 50mA |
| Remote IN | 7 ÷ 15 VDC - 1mA |
| ART - Automatic Remote Turn on/off from OUTPUT BTL speakers (Selectable) | Selectable |
Amplifier Stage
12
| Distortion - THD @ 100 Hz, 4Ω, 70% Rated Power | A, B Ch: 0.05 % | C (sub) Ch: 0.3 % |
| Bandwidth A | (-3 dB) A, B Ch: 5 ÷ 20k Hz -3 dB) C (sub) Ch: 7 ÷ 350 Hz |
| S/N ratio A | (A weighted @ 1V): A, B Ch: 100 dB (A weighted @ 1V): C (sub) Ch: 87 dB |
| Damping factor A | (1k Hz @ 4Ω) A, B Ch: 100 (100 Hz @ 4Ω) C (sub) Ch: 80 |
| Input sensitivity Pre-In | 0.3 ÷ 5 V RMS |
| Pre In Impedance | 15k Ω |
| Input sensitivity Speaker-In | 1.4 ÷ 24 V RMS |
| Input impedance Speaker-In | 5k Ω |
| Total Power RMS | 1650 W |
| Minimum load impedance | 4Ω / 2Ω / 2Ω |
| Output Power (RMS) @14.4 VDC, 1% THD | • 5 Ch: 75 W x 2 (4Ω) + 140 W x 2 (4Ω) + 600 W x 1 (4Ω) • 5 Ch: 75 W x 2 (4Ω) + 140 W x 2 (4Ω) + 1000 W x 1 (2Ω) • 5 Ch: 75 W x 2 (4Ω) + 250 W x 2 (2Ω) + 1000 W x 1 (2Ω) |
| Adjustable Crossover | Yes |
CEA Specifications
2
| Output power @ 4Ω, 1% THD+N, 14.4 V | Output power @ 4Ω, 1% THD+N, 14.4 V: 75 W x 2 + 140 W x 2 + 600 W x 1 |
| SN ratio (ref. 1W output) | SN ratio (ref. 1W output): 75 W Channels: 80 dBA 140 W Channels: 80 dBA 600 W Channels: 78 dBA |
Inputs
6
| Input Type | Pre IN / Speakers IN |
| Filters Outputs | Pre OUT Full Range |
| Filter Pass A | Ch Filters (Full / Hi-Pass): 50 ÷ 5k Hz (2 range) @ 12 dB/Oct. |
| Filter Pass B | Ch Filters (Full / Hi-Pass / Band-Pass): 50 ÷ 1k Hz (Hi) / 250 ÷ 5k (Lo) @ 12 dB/Oct. |
| Filter Pass C | Ch Filters (Full / Lo-Pass): 50 ÷ 150 Hz @ 24 dB/Oct. |
| Remote Sub Volume | -50 ÷ 6) dB |
Other
2
| Fuse | 100 A |
| Weight | 7.2 kg |
Dimensions
5
| Dimension A | 470 mm |
| Dimension B | 399 mm |
| Dimension C | 220 mm |
| Dimension D | 198 mm |
| Dimension E | 58 mm |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products








