1 / 4
Audison
AV UNOAV UNO Amplifier
POD (Power On Demand) circuitry to combine AB Class sound with the efficiency of the D Class. Suitable for high-power Dual Mono systems and subwoofer systems. 1 x 1700 W RMS @ 1ohm stable. AV uno is an amplifier featuring an innovative circuitry called POD (Power On Demand).
Highlights
- POD (Power On Demand) circuitry to combine AB Class sound with the efficiency of the D Class.
- Suitable for high-power Dual Mono systems and subwoofer systems.
- 1 x 1700 W RMS @ 1ohm stable.
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Class
- AB-Class
- Hi Level Input
- Yes
- Low Level Input
- Yes
- Digital Input
- No
- Power supply voltage / fuse
- 11 ÷ 15 VDC
- Idling current
- 2 A
- Idling current when off
- 0.02 mA
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Class
- AB-Class
- Hi Level Input
- Yes
- Low Level Input
- Yes
Highlights
Overview- POD (Power On Demand) circuitry to combine AB Class sound with the efficiency of the D Class.
- Suitable for high-power Dual Mono systems and subwoofer systems.
- 1 x 1700 W RMS @ 1ohm stable.
Overview
- POD (Power On Demand) circuitry to combine AB Class sound with the efficiency of the D Class.
- Suitable for high-power Dual Mono systems and subwoofer systems.
- 1 x 1700 W RMS @ 1ohm stable.
- AV uno is an amplifier featuring an innovative circuitry called POD (Power On Demand). It allows to combine the plus points, in terms of audio quality and robustness, of the AB Class traditional amplifiers with the efficiency of the D Class amplifiers. AV uno is a mono amplifier designed to drive the subwoofer but also suitable for high power Dual Mono systems. Power, control and outstanding final stages are capable to unbelievable bass and extraordinary musical quality on the whole frequency range. AV uno also allows you to replace the analog input board with the digital one(AV bit IN).
Highlights
Key features
- POD (Power On Demand) circuitry to combine AB Class sound with the efficiency of the D Class.
- Suitable for high-power Dual Mono systems and subwoofer systems.
- 1 x 1700 W RMS @ 1ohm stable.
Specs
Amplifier Tech Data
11
| Channels | 1 |
| Class | AB-Class |
| Hi Level Input | Yes |
| Low Level Input | Yes |
| Digital Input | No |
| Power supply voltage / fuse | 11 ÷ 15 VDC |
| Idling current | 2 A |
| Idling current when off | 0.02 mA |
| Consumption @ 14.4 VDC, 1Ω, Max Musical Power | 120 A |
| Remote OUT | 12 VDC - 50mA |
| Remote IN | 7 ÷ 15 VDC - 1mA |
Amplifier Stage
12
| Distortion - THD @ 100 Hz, 4Ω, 70% Rated Power | 0.04 % |
| Bandwidth A | (-3 dB, 2 VRMS, 4 Ω): 7 ÷ 20k Hz |
| S/N ratio A | (A weighed @1 V): 95 dBA |
| Damping factor A | (1kHz, 4 Ohms): 160 |
| Input sensitivity Pre-In | 0.3 ÷ 5 V RMS |
| Pre In Impedance | 15k Ω |
| Input sensitivity Speaker-In | 1.4 ÷ 24 V RMS |
| Input impedance Speaker-In | 5k Ω |
| Total Power RMS | 1300 W |
| Minimum load impedance | 1Ω |
| Output Power (RMS) @14.4 VDC, 1% THD | • 1 Ch: 700 W x 1(4Ω) • 1 Ch: 1300 W x 1(2Ω) • 1 Ch: 1700 W x 1(1Ω) |
| Adjustable Crossover | Yes |
CEA Specifications
2
| Output power @ 4Ω, 1% THD+N, 14.4 V | Output power @ 4Ω, 1% THD+N, 14.4 V: 700 W x 1 |
| SN ratio (ref. 1W output) | SN ratio (ref. 1 W output): 80 dBA |
Inputs
6
| Input Type | Pre IN / Speakers IN |
| Filters Outputs | Hi-Pass Pre OUT (50 ÷150 Hz) |
| Filter Pass A | (Full/Lo-Pass): 50 ÷ 150 Hz @ 24dB/Oct. |
| Inputs/Outputs Bass Boost | 50-70-90 Hz / 0 ÷ 6 dB |
| Inputs/Outputs Subsonic | Off ÷ 50 Hz @ 24dB/Oct. |
| Remote Sub Volume | (-50 ÷ 6) dB |
Other
2
| Fuse | 100 A |
| Weight | 7.2 kg |
Dimensions
5
| Dimension A | 470 mm |
| Dimension B | 399 mm |
| Dimension C | 220 mm |
| Dimension D | 198 mm |
| Dimension E | 58 mm |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products








