1 / 6
Audison
THUNOTHUNO Amplifier
Complementary differential circuitry with current mirror. Cascode A Class driver with inverted complementary triplet power stages. Integrated 24-bit / 192 kHz Hi-End DA converters. Compatibility with Audison Full DA HD technology and Hi-Res audio files listening certification.
Highlights
- Complementary differential circuitry with current mirror.
- Cascode A Class driver with inverted complementary triplet power stages.
- Integrated 24-bit / 192 kHz Hi-End DA converters.
- Compatibility with Audison Full DA HD technology and Hi-Res audio files listening certification.
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Class
- A-Class
- Hi Level Input
- No
- Low Level Input
- Yes
- Digital Input
- Yes
- Power supply voltage / fuse
- 11 ÷ 15 VDC
- Operating power supply voltage
- 11 ÷ 15 VDC
- Idling current when off
- 0.04 mA
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Class
- A-Class
- Hi Level Input
- No
- Low Level Input
- Yes
Highlights
Overview- Complementary differential circuitry with current mirror.
- Cascode A Class driver with inverted complementary triplet power stages.
- Integrated 24-bit / 192 kHz Hi-End DA converters.
Overview
- Complementary differential circuitry with current mirror.
- Cascode A Class driver with inverted complementary triplet power stages.
- Integrated 24-bit / 192 kHz Hi-End DA converters.
- Compatibility with Audison Full DA HD technology and Hi-Res audio files listening certification.
- SPDIF and AD Link optical digital inputs that manage up to 8 digital channels on RJ-45 connector.
- Dual Mono Construction featuring four power supplies in Synchro-PWM configuration.
- Sensitivity control featuring 256 steps resistive switching for a resolution of 120 dB.
- Energy Saving, Hi-Current, Hi-AB Class, A Class presets selectable in real time.
- Digital control via integrated settings panel, DRC and PC Software.
- High quality crossover module supplied.
- Chassis extruded from solid aluminium and built using CNC machines.
- Thesis amplifiers are born with the know-how and experience achieved with the HV venti, improved by the innovation of digital technology. The result is a perfect combination between the highest level of analog technology and the advanced features of the digital technology in one unique product. The precious synergy with Full DA HD technology takes the in-car listening experience to a new level of excellence; the synthesis of a unique know-how employed in mobile audio reproduction.TH uno is a single channel (mono) amplifier used to achieve maximum performance under any load; capable of delivering up to 2300 W into 1 ohm and 200 W in the audiophile A Class mode. Specifically designed to drive systems and subwoofers with self-assured mastery.
Highlights
Key features
- Complementary differential circuitry with current mirror.
- Cascode A Class driver with inverted complementary triplet power stages.
- Integrated 24-bit / 192 kHz Hi-End DA converters.
- Compatibility with Audison Full DA HD technology and Hi-Res audio files listening certification.
- SPDIF and AD Link optical digital inputs that manage up to 8 digital channels on RJ-45 connector.
- Dual Mono Construction featuring four power supplies in Synchro-PWM configuration.
- Sensitivity control featuring 256 steps resistive switching for a resolution of 120 dB.
- Energy Saving, Hi-Current, Hi-AB Class, A Class presets selectable in real time.
- Digital control via integrated settings panel, DRC and PC Software.
- High quality crossover module supplied.
- Chassis extruded from solid aluminium and built using CNC machines.
Specs
Amplifier Tech Data
11
| Channels | 1 |
| Class | A-Class |
| Hi Level Input | No |
| Low Level Input | Yes |
| Digital Input | Yes |
| Power supply voltage / fuse | 11 ÷ 15 VDC |
| Operating power supply voltage | 11 ÷ 15 VDC |
| Idling current when off | 0.04 mA |
| Consumption @ 14.4 VDC, 1Ω, Max Musical Power | 132 A |
| Remote OUT | 12 VDC (20 mA) |
| Remote IN | 7 ÷ 15 VDC (1 mA) |
Amplifier Stage
10
| Distortion - THD @ 100 Hz, 4Ω, 70% Rated Power | 0.01 % |
| Bandwidth A | (-3 dB, 2 VRMS, 4 Ω): 5 ÷ 40k Hz |
| S/N ratio A | (A weighed @1 V): 106 dBA |
| Damping factor A | (1kHz, 4 Ohms): 500 |
| Input sensitivity Pre-In | 0.3 ÷ 4.8 VRMS |
| Pre In Impedance | 15 kΩ |
| Total Power RMS | 1500 W |
| Minimum load impedance | 1 Ω |
| Output Power (RMS) @14.4 VDC, 1% THD | • 850 W x 1 (4Ω) • 1500 W x 1 (2Ω) • 2300 W x 1 (1Ω) |
| Adjustable Crossover | No |
CEA Specifications
2
| Output power @ 4Ω, 1% THD+N, 14.4 V | Output power @ 4Ω, 1% THD+N, 14.4 V: 700 W x 1 Ch |
| SN ratio (ref. 1W output) | SN ratio (ref. 1W output): 75 dBA |
Inputs
3
| Input Type | PRE - S/PDIF (Max 192 kHz / 24 bit Optical and AD Link |
| Filters Outputs | PRE Bypass / AD Link |
| Filter Pass A | Removable kit: (Hi-pass / Lo-pass / Bandpass 12/24dB) 32 steps 18 ÷ 7.5k Hz with 8 standard & 2 customizable modules |
Other
3
| Fuse | 150 A |
| Other Fucntions | Linked Amplifiers: Master/Slave Bridged; Slave Chain |
| Weight | 10.3 kg |
Dimensions
4
| Dimension A | 510 mm |
| Dimension B | 478 mm |
| Dimension C | 259 mm |
| Dimension D | 160 mm |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Similar products








