Hertz
Hertz HCP 1DMono D Class Car Audio Amplifier
HCP 1D is a mono D Class car audio amplifier , with an incredibly minimized size heat sink. All the Hertz Compact Power amplifiers are assembled with high-quality components and feature a complete and by-passable crossover system.
Highlights
- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
- ART
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Power supply voltage / fuse:
- 11 ÷ 15 VDC / 2 x 25 A
- Idling current (power ON/OFF)
- 1 A / 0.04 mA
- Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 25 A
- Remote In:
- 7 ÷ 15 VDC - 1 mA
- ART:
- Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In
- Distorsion - THD (100 Hz @ 4 Ω):
- 0.2 %
- Bandwidth:
- 10 ÷ 22k Hz
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Power supply voltage / fuse:
- 11 ÷ 15 VDC / 2 x 25 A
- Idling current (power ON/OFF)
- 1 A / 0.04 mA
- Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 25 A
Highlights
Overview- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
Overview
HCP 1D has been designed to work in multiple configurations. More specifically, it features Hi-Pass pre-amplified outputs, providing the ability to create a Band-Pass on the front woofer. Besides, using the HRC accessory (Hertz Remote Control), the subwoofer volume can be remote controlled with extreme preciseness.
Key features
- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
- ART
Technologies

REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
The extruded aluminum heatsink provides high efficiency thermal performance; using the top side of the heatsink to

COMPLETED FILTER SECTION
Large array of filters customized for each model, to achieve maximum versatility: Lo-Pass, Hi-Pass, Band-Pass,

HCP ELECTRONICS
Special balanced input circuitry rejects electro-magnetic disturbances present on the Pre-amplified or Speaker

ART
Automatic Remote Turn-On/Off function, automatically turns the amplifier on and off with the OEM radio; eliminates
Specs
General Specs
| Channels | 1 |
| Power supply voltage / fuse: | 11 ÷ 15 VDC / 2 x 25 A |
| Idling current (power ON/OFF) | 1 A / 0.04 mA |
| Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power): | 25 A |
| Remote In: | 7 ÷ 15 VDC - 1 mA |
| ART: | Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In |
| Distorsion - THD (100 Hz @ 4 Ω): | 0.2 % |
| Bandwidth: | 10 ÷ 22k Hz |
| S/N Ratio (A weighted @ 1 V): | 100 dB |
| Damping factor (100 Hz @ 4 Ω): | 80 |
| Pre-In sensitivity: | 0.2 ÷ 5 VRMS |
| Speaker-In sensitivity: | 0.8 ÷ 20 VRMS |
| Load impedance (MIN): | 2 Ω |
| Max size (mm / in.): | 215 x 190 x 50 / 8.46 x 7.48 x 1.97 |
| Weight (kg / lb.): | 1.94 / 4.27 |
| Adjustable Crossovers | yes |
Output Power
| 1 Ch: | 320 W x 1 (4 Ω) |
| 1 Ch: | 550 W x 1 (2 Ω) |
| 1 Ch: | 380 W x 1 (4 Ω) |
| 1 Ch: | 700 W x 1 (2 Ω) |
| RMS Power (4 Ω, ≤ 1 %THD + N, 14.4 V) | 300 W x 1 Ch |
| S/N Ratio (ref. 1 W output): | 80 dBA |
| Total Power | 1400 W |
INPUTS / FILTERS
| INPUTS: | PRE IN / SPEAKER IN |
| Pre out Hi-Pass: | 50 ÷ 250 Hz @ 12 dB/Oct |
| Filters FULL: | Yes |
| Lo-Pass: | 50 ÷ 250 Hz @ 24 dB/Oct. |
| SUBSONIC (on/off): | 25 Hz @ 24 dB/Oct |
| BOOST 50 Hz (adjust): | (0 ÷ 12) dB |
| PHASE (adjust): | (0 ÷ 180) deg |
| Remote Volume Control (adjust): | (-50 ÷ 6) dB |
Physical Specs

| mm | in |
| A | 215 | 8.46 |
| B | 200 | 7.87 |
| C | 190 | 7.48 |
| D | 166 | 6.53 |
| E | 50 | 1.97 |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Awards / Press
Award 1
Hertz HCP 1D
Accessories

HRC
Similar products








