Hertz
Hertz HCP 2XBrand New Stereo Car Audio Amplifier
HCP 2X is a brand new stereo car audio amplifier, 800W amplifier, designed to expand or modify with maximum easiness the factory system: featuring pre-amplified (Pre-In) inputs as well as high-level (Speaker-In) inputs, for connection with any head units.
Highlights
- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
- ART
Key specs
Full specs- Channels
- 2 - 1
- Power supply voltage / fuse:
- 11 ÷ 15 VDC / 2 x 20 A
- Idling current (power ON/OFF)
- 0. 6 A / 0.4 mA
- Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 20 A
- Remote In:
- 7 ÷ 15 VDC - 1 mA
- ART:
- Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In
- Distorsion - THD (100 Hz @ 4 Ω):
- 0.03 %
- Bandwidth:
- 10 ÷ 65k Hz
Key specs
Full specs- Channels
- 2 - 1
- Power supply voltage / fuse:
- 11 ÷ 15 VDC / 2 x 20 A
- Idling current (power ON/OFF)
- 0. 6 A / 0.4 mA
- Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 20 A
Highlights
Overview- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
Overview
HCP 2X is a brand new stereo car audio amplifier, 800W amplifier, designed to expand or modify with maximum easiness the factory system: featuring pre-amplified (Pre-In) inputs as well as high-level (Speaker-In) inputs, for connection with any head units.
All the Hertz Compact Power amplifiers are assembled with high-quality components and feature a complete and by-passable crossover system. The dissipation system is optimized with the heat being transferred to the heat sink and then dissipated through the sides of the amplifier.
With HCP 2X high power systems can be realized: settable both in mono, to drive the subwoofer, and together with another amplifier, for more complex systems; it also features a Bass Boost filters (0 ÷ 12 dB) to enhance low frequencies.
All the Hertz Compact Power amplifiers are assembled with high-quality components and feature a complete and by-passable crossover system. The dissipation system is optimized with the heat being transferred to the heat sink and then dissipated through the sides of the amplifier.
With HCP 2X high power systems can be realized: settable both in mono, to drive the subwoofer, and together with another amplifier, for more complex systems; it also features a Bass Boost filters (0 ÷ 12 dB) to enhance low frequencies.
Highlights
Key features
- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
- ART
Technologies

REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
The extruded aluminum heatsink provides high efficiency thermal performance; using the top side of the heatsink to

COMPLETED FILTER SECTION
Large array of filters customized for each model, to achieve maximum versatility: Lo-Pass, Hi-Pass, Band-Pass,

HCP ELECTRONICS
Special balanced input circuitry rejects electro-magnetic disturbances present on the Pre-amplified or Speaker

ART
Automatic Remote Turn-On/Off function, automatically turns the amplifier on and off with the OEM radio; eliminates
Specs
General Specs
17
| Channels | 2 - 1 |
| Power supply voltage / fuse: | 11 ÷ 15 VDC / 2 x 20 A |
| Idling current (power ON/OFF) | 0. 6 A / 0.4 mA |
| Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power): | 20 A |
| Remote In: | 7 ÷ 15 VDC - 1 mA |
| ART: | Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In |
| Distorsion - THD (100 Hz @ 4 Ω): | 0.03 % |
| Bandwidth: | 10 ÷ 65k Hz |
| S/N Ratio (A weighted @ 1 V): | 105 dB |
| Damping factor (100 Hz @ 4 Ω): | 300 |
| Pre-In sensitivity: | 0.2 ÷ 5 VRMS |
| Speaker-In sensitivity: | 0.8 ÷ 20 VRMS |
| @ 2 Ch: | 2 Ω |
| @ 1 Ch: | 4 Ω |
| Max size (mm / in.): | 315 x 190 x 50 / 12.40 x 7.48 x 1.97 |
| Weight (kg / lb.): | 2.57 / 5.66 |
| Adjustable Crossovers | yes |
Output Power
9
| 2 Ch: | 100 W x 2 (4 Ω) |
| 2 Ch: | 160 W x 2 (2 Ω) |
| 1 Ch: | 320 W x 1 (4 Ω) |
| 2 Ch: | 120 W x 2 (4 Ω) |
| 2 Ch: | 200 W x 2 (2 Ω) |
| 1 Ch: | 400 W x 1 (4 Ω) |
| RMS Power (4Ω, ≤ 1 % THD + N, 14.4 V): | 100 W x 2 Ch |
| S/N Ratio (ref. 1 W output) | 83 dBA |
| Total Power | 800 W |
INPUTS / FILTERS
6
| INPUTS | PRE IN / SPEAKER IN |
| Pre out FULL: | Yes |
| Hi-Pass: | 50 ÷ 3200 Hz @ 12 dB/Oct |
| Lo-Pass: | 50 ÷ 3200 Hz @ 12 dB/Oct. |
| MONO (on/off): | Yes |
| BOOST 50 Hz (select): | (0 / 3 / 6) dB |
Physical Specs
6

| mm | in |
| A | 315 | 12.40 |
| B | 291 | 11.45 |
| C | 190 | 7.48 |
| D | 166 | 6.53 |
| E | 50 | 1.97 |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products






