Hertz
Hertz HCP 4DD Class Car Audio Amplifier
HCP 4D is a D Class car audio amplifier, able to offer up to 1160W (RMS); it is the ideal choice for those who want high power levels in complex systems.
Highlights
- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
- ART
Key specs
Full specs- Channels
- 4 - 3 - 2
- Power supply voltage / fuse:
- 11 ÷ 15 VDC / 2 x 20 A
- Idling current (power ON/OFF)
- 1.6 A / 0.04 mA
- Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 22 A
- Remote In:
- 7 ÷ 15 VDC - 1 mA
- ART
- Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In
- Distorsion - THD (100 Hz @ 4 Ω)
- 0.02 %
- Bandwidth:
- 10 ÷ 60K Hz
Key specs
Full specs- Channels
- 4 - 3 - 2
- Power supply voltage / fuse:
- 11 ÷ 15 VDC / 2 x 20 A
- Idling current (power ON/OFF)
- 1.6 A / 0.04 mA
- Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 22 A
Highlights
Overview- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
Overview
HCP 4D is a D Class car audio amplifier, able to offer up to 1160W (RMS); it is the ideal choice for those who want high power levels in complex systems. Extremely versatile, complete in its functions, provided with Speaker-In and RCA-In inputs to work with any head units, it has been designed to work also in mono (selectable mode), for a three-channel system with sub and front, or a powerful two-channels system.
All the Hertz Compact Power amplifiers are assembled with high-quality components and feature a complete and by-passable crossover system. The dissipation system is optimized with the heat being transferred to the heat sink and then dissipated through the sides of the amplifier.
All the Hertz Compact Power amplifiers are assembled with high-quality components and feature a complete and by-passable crossover system. The dissipation system is optimized with the heat being transferred to the heat sink and then dissipated through the sides of the amplifier.
Highlights
Key features
- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
- ART
Technologies

REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
The extruded aluminum heatsink provides high efficiency thermal performance; using the top side of the heatsink to

COMPLETED FILTER SECTION
Large array of filters customized for each model, to achieve maximum versatility: Lo-Pass, Hi-Pass, Band-Pass,

HCP ELECTRONICS
Special balanced input circuitry rejects electro-magnetic disturbances present on the Pre-amplified or Speaker

ART
Automatic Remote Turn-On/Off function, automatically turns the amplifier on and off with the OEM radio; eliminates
Specs
General Specs
18
| Channels | 4 - 3 - 2 |
| Power supply voltage / fuse: | 11 ÷ 15 VDC / 2 x 20 A |
| Idling current (power ON/OFF) | 1.6 A / 0.04 mA |
| Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power): | 22 A |
| Remote In: | 7 ÷ 15 VDC - 1 mA |
| ART | Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In |
| Distorsion - THD (100 Hz @ 4 Ω) | 0.02 % |
| Bandwidth: | 10 ÷ 60K Hz |
| S/N Ratio (A weighted @ 1 V) | 100 dB |
| Damping factor (100 Hz @ 4 Ω): | 200 |
| Pre-In sensitivity | 0.2 ÷ 5 VRMS |
| Speaker-In sensitivity: | 0.8 ÷ 20 VRMS |
| @ 4 Ch: | 2 Ω |
| @ 3 Ch: | 2 Ω + 2 Ω + 4 Ω |
| @ 2 Ch: | 4 Ω |
| Max size (mm / in.): | 215 x 190 x 50 / 8.46 x 7.48 x 1.97 |
| Weight (kg / lb.): | 1.94 / 4.27 |
| Adjustable Crossovers | yes |
Output Power
13
| 4 Ch: | 75 W x 4 (4 Ω) |
| 4 Ch: | 130 W x 4 (2 Ω) |
| 3 Ch: | 75 W x 2 (4 Ω) + 260 W x 1 (4 Ω) |
| 3 Ch: | 130 W x 2 (2 Ω) + 260 W x 1 (4 Ω) |
| 2 Ch: | 260 W x 2 (4 Ω) |
| 4 Ch: | 85 W x 4 (4 Ω) |
| 4 Ch: | 145 W x 4 (2 Ω) |
| 3 Ch: | 85 W x 2 (4 Ω) + 290 W x 1 (4 Ω) |
| 3 Ch: | 145 W x 2 (2 Ω) + 290 W x 1 (4 Ω) |
| 2 Ch: | 290 W x 2 (4 Ω) |
| RMS Power (4 Ω, ≤1 %THD + N, 14.4 V): | 70 W x 4 Ch |
| S/N Ratio (ref. 1 W output): | 80 dBA |
| Total Power | 1160 W |
INPUTS / FILTERS
11
| INPUTS : | PRE IN / SPEAKER IN |
| Pre out FULL range (FRONT): | Yes |
| FRONT Ch. filters FULL: | Yes |
| Hi-Pass: | 50 ÷ 3.2k Hz @ 12 dB/Oct. |
| Lo-Pass: | 50 ÷ 3.2k Hz @ 12 dB/Oct. |
| REAR Ch. filters FULL: | Yes |
| Hi-Pass: | 50 ÷ 3.2k Hz @ 12 dB/Oct |
| Lo-Pass: | 50 ÷ 3.2k Hz @ 12 dB/Oct |
| FRONT Ch. MONO (on/off): | Yes |
| REAR Ch. MONO (on/off): | Yes |
| BOOST 50 Hz (adjust): | (0 ÷ 12) dB |
Physical Specs
6

| mm | in |
| A | 215 | 8.46 |
| B | 200 | 7.87 |
| C | 190 | 7.48 |
| D | 166 | 6.53 |
| E | 50 | 1.97 |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Awards / Press
Award 1
ACS
Similar products








