Hertz
Hertz DPOWER 1Excellent For OEM Systems Upgrade
Excellent for OEM systems upgrade , the Hertz DPower1 mono car audio amplifiers is an ultra-compact to ensure effortless installations in the increasingly narrow spaces of modern vehicles or in the factory amp area.
Highlights
- ULTRA-COMPACT
- HIGH POWER/SIZE RATIO
- VERSATILE X-OVER
- SPEAKER & RCA INPUTS
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Power supply voltage / fuse:
- 11 ÷ 15 VDC / 1 x 20 A
- Idling current (power ON/OFF)
- 1 A / 0.04 mA
- Consumption @ 2Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 20 A
- Remote In:
- 4 ÷ 15 VDC - 1 mA
- ART™:
- Automatic Remote Turn-On/Off
- Distortion - THD (100 Hz @ 4Ω):
- 0.1 %
- Bandwidth (-3 dB):
- 10 ÷ 500 Hz
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Power supply voltage / fuse:
- 11 ÷ 15 VDC / 1 x 20 A
- Idling current (power ON/OFF)
- 1 A / 0.04 mA
- Consumption @ 2Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 20 A
Highlights
Overview- ULTRA-COMPACT
- HIGH POWER/SIZE RATIO
- VERSATILE X-OVER
Overview
Key features
- ULTRA-COMPACT
- HIGH POWER/SIZE RATIO
- VERSATILE X-OVER
- SPEAKER & RCA INPUTS
- ART AUTO TURN-ON/OFF
Technologies

ULTRA-COMPACT
Excellent for OEM systems upgrade, the DPower amplifiers are ultra-compact to ensure effortless installations in

HIGH POWER/SIZE RATIO
The efficient D class circuit delivers 600 W of maximum power within a compact chassis, an essential requirement

VERSATILE X-OVER
DPower1 bass boost function enhances 45 Hz up to 12 dB to increase subwoofer punch.

SPEAKER & RCA INPUTS
The double SPEAKER & RCA INPUTS allows the DPower amplifiers to connect to any type of source, be it OEM or

ART AUTO TURN-ON/OFF
For an excellent integration with OEM systems the DPower amplifiers are equipped with a smart automated turn on
Specs
General Specs
| Channels | 1 |
| Power supply voltage / fuse: | 11 ÷ 15 VDC / 1 x 20 A |
| Idling current (power ON/OFF) | 1 A / 0.04 mA |
| Consumption @ 2Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power): | 20 A |
| Remote In: | 4 ÷ 15 VDC - 1 mA |
| ART™: | Automatic Remote Turn-On/Off |
| Distortion - THD (100 Hz @ 4Ω): | 0.1 % |
| Bandwidth (-3 dB): | 10 ÷ 500 Hz |
| S/N Ratio (A weighted @ 1 V) | 105 dB |
| Damping factor (100 Hz @ 4Ω) | 100 |
| Pre-In sensitivity: | LO: 0.2 ÷ 5 V HI: 0.8 ÷ 20 V |
| Load impedance (MIN) | 2Ω |
| Max size (mm/inches): | 222,2 x 160 x 50,5 / 8.75 x 6.3 x 1.99 |
| Weight (kg/lb): | 1.61 / 3.54 |
| Adjustable Crossovers | yes |
Output Power
| 1 Ch 1 Ch | 150 W x 1 (4Ω) 250 W x 1 (2Ω) |
| 1 Ch 1 Ch | 180 W x 1 (4Ω) 300 W x 1 (2Ω) |
| Total Power | 300 W |
INPUTS / FILTERS
| Inputs: | PRE IN / SPEAKER IN |
| Pre out FULL range | Yes |
| Filters FULL: | Yes |
| Lo-Pass: | 50 ÷ 220 Hz @ 12 dB/Oct |
| BOOST 45 Hz: | 0 ÷ 12 dB |
| Remote Volume Control: (optional) | (-20 ÷ 6) dB |
Physical Specs

| mm | in |
| A | 222,2 | 8.75 |
| B | 210,50 | 8.29 |
| C | 160 | 6.3 |
| D | 142 | 5.59 |
| E | 50,50 | 1.99 |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Accessories

HRC BM
Similar products








