Hertz
Hertz ML POWER 1(1000 W – Stable At 1 Ω)
Mille power amplifiers are born to fully enhance the outstanding performance of the Mille speakers. The new ADC (ADVANCED D-CLASS TECHNOLOGY) ensures pure listening pleasure while keeping a compact size with unmatched power efficiency.
Highlights
- ADVANCED D-CLASS TECHNOLOGY
- LEDS STATUS DISPLAY
- HDP IN & ART(TM)
- ADVANCED HEATSINK
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Power supply voltage:
- 11÷15 VDC
- Idling current:
- 2 A
- Idling current when off:
- 0.04 mA
- Consumption @ 1Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power)
- 83.5 A
- Distorsion - THD (100 Hz @ 4Ω):
- 0.08 %
- Bandwidth (-3 dB):
- 18 ÷ 500 Hz
- S/N Ratio (A weighted @ 1 V)
- 105 dB
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Power supply voltage:
- 11÷15 VDC
- Idling current:
- 2 A
- Idling current when off:
- 0.04 mA
Highlights
Overview- ADVANCED D-CLASS TECHNOLOGY
- LEDS STATUS DISPLAY
- HDP IN & ART(TM)
Overview
Mille power amplifiers are born to fully enhance the outstanding performance of the Mille speakers. The new ADC (ADVANCED D-CLASS TECHNOLOGY) ensures pure listening pleasure while keeping a compact size with unmatched power efficiency. The heat sink, engineered with double technology, extrusion and aluminium die-casting, enables the Mille Power amplifiers to work constantly at full power without ever overheating, further maximizing thermal efficiency. The powerful mono Hertzaudio car amplifier ML Power 1 (1000 W – stable at 1 Ω) is perfect to drive the Mille subwoofers. The filters combination adopted for the Mille Power line is extremely flexible and ensures they can be used in any configuration. The active crossovers of MLPower 1 feature a 24 dB/Oct. adjustable slope Lo-Pass filter to adapt to every need. The control section, protected by a removable panel, can be accessed from the top for an effortless tuning.
Highlights
Key features
- ADVANCED D-CLASS TECHNOLOGY
- LEDS STATUS DISPLAY
- HDP IN & ART(TM)
- ADVANCED HEATSINK
Technologies

ADVANCED D-CLASS TECHNOLOGY
Ensures pure listening pleasure while keeping a compact size with unmatched power efficiency.

LEDS STATUS DISPLAY
It monitors the amplifiers operating status in real time pointing out possible faults such as overheating,

HDP IN & ART(TM)
The ML Power IN module features a Speaker In input (with balanced circuitry minimizing noise) for OEM head units

ADVANCED HEATSINK
The heat sink, engineered with double technology, extrusion and aluminium die-casting, enables the Mille Power
Specs
General Specs
20
| Channels | 1 |
| Power supply voltage: | 11÷15 VDC |
| Idling current: | 2 A |
| Idling current when off: | 0.04 mA |
| Consumption @ 1Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power) | 83.5 A |
| Distorsion - THD (100 Hz @ 4Ω): | 0.08 % |
| Bandwidth (-3 dB): | 18 ÷ 500 Hz |
| S/N Ratio (A weighted @ 1 V) | 105 dB |
| Damping factor (100 Hz @ 4Ω): | 100 |
| Pre-In sensitivity: | 0.2 ÷ 5 V RMS |
| Pre-In impedance: | 15 kΩ |
| Speaker-In sensitivity: | 0.8 ÷ 20 V RMS |
| Speaker-In impedance: | 470 Ω |
| Load impedance: 1 Ch | 4 ÷ 1Ω |
| Remote In: | 4 ÷ 15 VDC - 1 mA |
| ART™: | Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In |
| Fuse: | 3 x 40 A |
| Max size (mm/inches): | 170 x 349 x 46.70 / 6.69 x 13.74 x 1.84 |
| Weight (kg/lb): | 3.09 / 6.81 |
| Adjustable Crossovers | yes |
Output Power
6
| RMS Power (4 Ω, ≤ 1 % THD+N, 14.4 V): | 600 W x 1Ch |
| S/N Ratio (ref. 1 W output): | 83,5 dBA |
| 1 Ch | 600 W x 1 (4Ω) |
| 1 Ch | 1000 W x 1 (2Ω) |
| 1 Ch | 1000 W x 1 (1Ω) |
| Total Power | 1000 W |
INPUTS / FILTERS
6
| Inputs: | Pre IN / Speaker IN |
| Outputs: | Pre OUT |
| Filters: Lo-pass | 50 ÷ 500 Hz @ 24 dB/Oct |
| Phase: | (continuous adjustment) 0 ÷ 180° |
| Subsonic: Hi-pass | 18 ÷ 40 Hz @ 24 dB/Oct. |
| Remote SUB Volume: | (-50 ÷ 6) dB |
Physical Specs
6

| mm | in |
| A | 349 | 13.74 |
| B | 332 | 13.07 |
| C | 170 | 6.69 |
| D | 148 | 5.83 |
| E | 46,7 | 1.84i |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Accessories

HRC BM
Similar products








