Hertz
Hertz ML POWER 4(4 X 250 W 2 Ω)
Mille power amplifiers are born to fully enhance the outstanding performance of the Mille speakers. The new ADC (ADVANCED D-CLASS TECHNOLOGY) ensures pure listening pleasure while keeping a compact size with unmatched power efficiency.
Highlights
- ADVANCED D-CLASS TECHNOLOGY
- LEDS STATUS DISPLAY
- HDP IN & ART(TM)
- ADVANCED HEATSINK
Key specs
Full specs- Channels
- 4 - 3 - 2
- Power supply voltage:
- 11÷15 VDC
- Idling current:
- 1,5 A
- Idling current when off:
- 0.04 mA
- Consumption @ 1Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power)
- 50 A
- Distorsion - THD (100 Hz @ 4Ω):
- 0.08 %
- Bandwidth (-3 dB):
- 5 ÷ 55k Hz
- S/N Ratio (A weighted @ 1 V)
- 100 dB
Key specs
Full specs- Channels
- 4 - 3 - 2
- Power supply voltage:
- 11÷15 VDC
- Idling current:
- 1,5 A
- Idling current when off:
- 0.04 mA
Highlights
Overview- ADVANCED D-CLASS TECHNOLOGY
- LEDS STATUS DISPLAY
- HDP IN & ART(TM)
Overview
Mille power amplifiers are born to fully enhance the outstanding performance of the Mille speakers. The new ADC (ADVANCED D-CLASS TECHNOLOGY) ensures pure listening pleasure while keeping a compact size with unmatched power efficiency. The heat sink, engineered with double technology, extrusion and aluminium die-casting, enables the Mille Power amplifiers to work constantly at full power without ever overheating, further maximizing thermal efficiency. The Hertzaudio car amplifier ML Power 4 (4 x 250 W 2 Ω) is the obvious choice for a top level front-rear Mille system.
Highlights
Key features
- ADVANCED D-CLASS TECHNOLOGY
- LEDS STATUS DISPLAY
- HDP IN & ART(TM)
- ADVANCED HEATSINK
Technologies

ADVANCED D-CLASS TECHNOLOGY
Ensures pure listening pleasure while keeping a compact size with unmatched power efficiency.

LEDS STATUS DISPLAY
It monitors the amplifiers operating status in real time pointing out possible faults such as overheating,

HDP IN & ART(TM)
The ML Power IN module features a Speaker In input (with balanced circuitry minimizing noise) for OEM head units

ADVANCED HEATSINK
The heat sink, engineered with double technology, extrusion and aluminium die-casting, enables the Mille Power
Specs
General Specs
20
| Channels | 4 - 3 - 2 |
| Power supply voltage: | 11÷15 VDC |
| Idling current: | 1,5 A |
| Idling current when off: | 0.04 mA |
| Consumption @ 1Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power) | 50 A |
| Distorsion - THD (100 Hz @ 4Ω): | 0.08 % |
| Bandwidth (-3 dB): | 5 ÷ 55k Hz |
| S/N Ratio (A weighted @ 1 V) | 100 dB |
| Damping factor (100 Hz @ 4Ω): | 80 |
| Pre-In sensitivity: | 0.2 ÷ 5 V RMS |
| Pre-In impedance: | 15 kΩ |
| Speaker-In sensitivity: | 0.8 ÷ 20 V RMS |
| Speaker-In impedance: | 470 Ω |
| Load impedance: 4 Ch 3 Ch 2 Ch | 2Ω 2 x 2Ω ÷ 1 x 4Ω 4Ω |
| Remote In: | 4 ÷ 15 VDC - 1 mA |
| ART™: | Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In |
| Fuse: | 2 x 40 A |
| Max size (mm/inches): | 170 x 289 x 46.70 / 6.69 x 11.38 x 1.84 |
| Weight (kg/lb): | 2.45 / 5.4 |
| Adjustable Crossovers | yes |
Output Power
4
| RMS Power (4 Ω, ≤ 1 % THD+N, 14.4 V): | 120 W x 4Ch |
| S/N Ratio (ref. 1 W output): | 80 dBA |
| 4 Ch 4 Ch 3 Ch 3 Ch 2 Ch | 150 W x 4 (4Ω) 250 W x 4 (2Ω) 150 W x 2 (4Ω) + 500 W x 1 (4Ω) 250 W x 2 (2Ω) + 500 W x 1 (4Ω) 500 W x 2 (4Ω) |
| Total Power | 1000 W |
INPUTS / FILTERS
4
| Inputs: | Pre IN / Speaker IN |
| Outputs: | Pre OUT |
| A Ch Filters: Full/Hi-Pass/Lo-Pass | 50 ÷ 5k Hz (2 range) @ 12 dB/Oct |
| B Ch Filters: Full/Hi-Pass/Lo-Pass | 80 ÷ 3.3k Hz @ 12 dB/Oct |
Physical Specs
6

| mm | in |
| A | 289 | 11.38 |
| B | 272 | 10.71 |
| C | 170 | 6.69 |
| D | 148 | 5.83 |
| E | 46,7 | 1.84 |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products








