Cerwin Vega
Cerwin Vega VRAD10VEGA Series 10" Active Slim Subwoofer Enclosure W/Passive Radiator
Variants
VRAD10 - 10” Active Slim Subwoofer Enclosure w/Passive Radiator Description: CERWIN-VEGA MOBILE’S assortment of award-winning VEGA ACTIVE POWERED SUBWOOFERS provides the ultimate all-in-one Bass Solution Package without taking up any valuable trunk space.
Key specs
Full specs- Power Rating
- 200W RMS/450W MAX
- THD
- <0.4%
- Signal To Noise Ratio
- >90dB
- Frequency Response
- 30Hz-150Hz
- High Level Input Sensitivity
- 0.9V-12V
- Low Level Input Sensitivity
- 0.3V-5V
- Low Pass Filter
- 75Hz-150Hz
- Bass Boost
- 0dB-12dB
Key specs
Full specs- Power Rating
- 200W RMS/450W MAX
- THD
- <0.4%
- Signal To Noise Ratio
- >90dB
- Frequency Response
- 30Hz-150Hz
Overview
VRAD10 - 10” Active Slim Subwoofer Enclosure w/Passive Radiator
Description:
CERWIN-VEGA MOBILE’S assortment of award-winning VEGA ACTIVE POWERED SUBWOOFERS provides the ultimate all-in-one Bass Solution Package without taking up any valuable trunk space. With a fully integrated amplifier encased in a cast aluminum heatsink in conjunction with the Subwoofer, a simple plug-and-play operation is achieved.
Specs
Specifications
14
| Power Rating | 200W RMS/450W MAX |
| THD | <0.4% |
| Signal To Noise Ratio | >90dB |
| Frequency Response | 30Hz-150Hz |
| High Level Input Sensitivity | 0.9V-12V |
| Low Level Input Sensitivity | 0.3V-5V |
| Low Pass Filter | 75Hz-150Hz |
| Bass Boost | 0dB-12dB |
| Subsonic Filter | 30Hz |
| Impedance | 4Ω |
| Fuse Rating | 25A |
| Subwoofer Size | 9.1 |
| Dimensions (LxWxH) | 11.4″x9.6″x3.15″ |
| Phase Switch | 0°/180° |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Similar products













