1 / 5
Audison
AV12D2IIAV12D2II Speaker Grille
Born from the same engineering philosophy that defines the VOCE II line, the AV 12 D2 II subwoofer delivers deep, powerful and highly controlled bass in a compact sealed enclosure. Equipped with a 1.
Key specs
Full specs- Nominal diameter
- 300 mm (12 in)
- Impedance
- 2+2 Ohm
- Power Handling - Peak
- 1100 W
- Power Handling - Continuous
- 550 W
- Sensitivity
- 85 dB
- Frequency Response
- 25 - 400 Hz
- Voice Coil Ø
- 38.6 mm (1.5 in)
- Chassis Material
- ALUMINIUM
Key specs
Full specs- Nominal diameter
- 300 mm (12 in)
- Impedance
- 2+2 Ohm
- Power Handling - Peak
- 1100 W
- Power Handling - Continuous
- 550 W
Overview
- Born from the same engineering philosophy that defines the VOCE II line, the AV 12 D2 II subwoofer delivers deep, powerful and highly controlled bass in a compact sealed enclosure. Equipped with a 1.5-inch CCAW voice coil and a 550 W RMS-rated motor structure, it combines dynamic power with thermal stability, ensuring consistent performance even at high sound pressure levels. The die-cast aluminum basket integrates dual cable-routing hooks for clean installation, while the spring-loaded terminals support 8 AWG cables and fast connections. The FEM-optimized dust cap increases rigidity and damping, perfectly matching the refined design language of the VOCE II range. Engineered to perform at its best in 12–14 L sealed boxes, the AV 12 D2 II is ideal for space-limited setups where sound quality is never a compromise. With its dual 2-ohm configuration, it offers maximum system flexibility and seamless integration into high-end audio systems. Precision, power and elegance, this is how VOCE II speaks the language of low frequencies.
Specs
Technical Specs
21
| Nominal diameter | 300 mm (12 in) |
| Impedance | 2+2 Ohm |
| Power Handling - Peak | 1100 W |
| Power Handling - Continuous | 550 W |
| Sensitivity | 85 dB |
| Frequency Response | 25 - 400 Hz |
| Voice Coil Ø | 38.6 mm (1.5 in) |
| Chassis Material | ALUMINIUM |
| Magnet Material | HIGH DENSITY FLUX FERRITE |
| Magnet size D x d x h | 156*60*34 mm (6.14*2.36*1.34 in) |
| Voice Coil Material | CCAW |
| Former Material | GLASS FIBER |
| Cone Material | POLYPROPYLENE |
| Surround Material | NITRILE RUBBER (NBR) |
| Xmax | 16.8 mm (0.66 in) |
| Xmech | 20 mm (0.79 in) |
| Voice Coil Winding Height | 37 mm (1.46 in) |
| Gap Height | 7 mm (0.28 in) |
| Driver Displacement Volume | 0.9 l (0.032 ft) |
| Recommended Enclosure | 27.1 l (0.957 ft) |
| Recommended Tuning | 26.5 Hz |
Electric-acoustic Specs
12
| D | 539 cm² (83.545 in²) |
| Re | 3.3 Ohm |
| Fs | 23 Hz |
| Le | 4.3 mH |
| Vas | 63 l (2.225 ft) |
| Mms | 326 g (11.499 oz) |
| Cms | 0.15 mm/N |
| BL | 17.4 T•m |
| Qts | 0.5 |
| Qes | 0.5 |
| Qms | 6.7 |
| Reference Efficiency | 85 |
General
1
| Weight | 6.6 kg |
Dimensions
10
| Dimension A | 318.3 mm (12.53 in) |
| Dimension B | 282.9 mm (11.14 in) |
| Dimension C | 102.5 mm (4.04 in) |
| Dimension D | 88 mm (3.46 in) |
| Dimension E | 292.3 mm |
| Dimension F | 42.6 |
| Dimension C1 | 109 mm |
| Dimension C2 | 136.7 mm |
| Dimension D1 | 14.5 mm |
| Hole diameter | 5.5 mm |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products






