Cerwin Vega
Cerwin Vega VR10VEGA Series 10” Active Slim Subwoofer Enclosure
Variants
10" (slim)
VR10 - Vega Series 10” Active Slim Subwoofer Enclosure Description CERWIN-VEGA MOBILE’S assortment of award-winning VEGA ACTIVE POWERED SUBWOOFERS provides the ultimate all-in-one Bass Solution Package without taking up any valuable trunk space.
Key specs
Full specs- Power Rating
- 120W RMS/300W MAX
- THD
- <0.5%
- Signal To Noise Ratio
- >90dB
- Frequency Response
- 20Hz-180Hz
- High Level Input Sensitivity
- 0.9V-12V
- Low Level Input Sensitivity
- 0.3V-5V
- Low Pass Filter
- 50Hz-180Hz
- Bass Boost
- 0dB-12dB
Key specs
Full specs- Power Rating
- 120W RMS/300W MAX
- THD
- <0.5%
- Signal To Noise Ratio
- >90dB
- Frequency Response
- 20Hz-180Hz
Overview
VR10 - Vega Series 10” Active Slim Subwoofer Enclosure
Description
CERWIN-VEGA MOBILE’S assortment of award-winning VEGA ACTIVE POWERED SUBWOOFERS provides the ultimate all-in-one Bass Solution Package without taking up any valuable trunk space. With a fully integrated amplifier encased in a cast aluminum heat-sink in conjunction with the subwoofer, a simple plug-and-play operation is achieved.
Specs
Specifications
| Power Rating | 120W RMS/300W MAX |
| THD | <0.5% |
| Signal To Noise Ratio | >90dB |
| Frequency Response | 20Hz-180Hz |
| High Level Input Sensitivity | 0.9V-12V |
| Low Level Input Sensitivity | 0.3V-5V |
| Low Pass Filter | 50Hz-180Hz |
| Bass Boost | 0dB-12dB |
| Subsonic Filter | 20Hz |
| Impedance | 4Ω |
| Fuse Rating | 20A |
| Subwoofer Size | 9.1 |
| Dimensions (LxWxH) | 12.2″x9″x3″ |
| Phase Switch | 0°/180° |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Similar products












