Hertz
Hertz VENEZIA V4CCompact Marine Amplifier
Venezia V4C compact marine amplifier features an optimized power/size ratio boosting 110 W x 4 (4Ω) and 380 W x 2 (4Ω)! Hertz Advanced Class D technology maximizes efficiency and power while minimizing heat and electromagnetic radiation - enhancing sound quality that reaches new...
Highlights
- Engineered and tested for marine application (UV, salt-fog, vibrations, high/low temperature, thermal shock) featuring IPX2 certification.
- ADC (Advanced D-Class) Technology 2Ω (1Ω for mono models) stable output stage providing Hi-Res certified audio performance with superior efficiency.
- Die-cast aluminum compact design with fan-less convection cooling system ensuring low operating temperature even at maximum power.
- Balanced fully-differential input circuitry to reject electromagnetic disturbances.
Key specs
Full specs- Channels
- 4 - 3 - 2
- Power supply voltage
- 9 ÷ 16 VDC
- ldling current (power ON/OFF):
- 1 A / 0.04 mA
- Consumption@ 2Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 21 A
- Remote In:
- 7 ÷ 15 VDC - 1 mA
- Distorsion - THD (100Hz @ 4Ω):
- <0,06%
- Bandwidth:
- 10 ÷ 42 kHz
- S/N Ratlo (A welghted @ 1 V):
- 102 dB
Key specs
Full specs- Channels
- 4 - 3 - 2
- Power supply voltage
- 9 ÷ 16 VDC
- ldling current (power ON/OFF):
- 1 A / 0.04 mA
- Consumption@ 2Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 21 A
Highlights
Overview- Engineered and tested for marine application (UV, salt-fog, vibrations, high/low temperature, thermal shock) featuring IPX2 certification.
- ADC (Advanced D-Class) Technology 2Ω (1Ω for mono models) stable output stage providing Hi-Res certified audio performance with superior efficiency.
- Die-cast aluminum compact design with fan-less convection cooling system ensuring low operating temperature even at maximum power.
Overview
Key features
- Engineered and tested for marine application (UV, salt-fog, vibrations, high/low temperature, thermal shock) featuring IPX2 certification.
- ADC (Advanced D-Class) Technology 2Ω (1Ω for mono models) stable output stage providing Hi-Res certified audio performance with superior efficiency.
- Die-cast aluminum compact design with fan-less convection cooling system ensuring low operating temperature even at maximum power.
- Balanced fully-differential input circuitry to reject electromagnetic disturbances.
- Bridge operation mode to drive a subwoofer or to create a powerful dual-mono system.
- Built-in filter section protected by a polycarbonate panel suitable for any system configuration.
- Short-circuit, overload, and thermal protections with auto-resetting.
- Plug&Play Input and Output connections with safe-lock.
- Proprietary Plug&Play Power Supply Connector with safe-lock.
- ADC
- Hi-Res
- CORROSION RESISTANT
Technologies

ADC
Hertz Advanced Class D architecture maximizes efficiency and power while minimizing heat and electromagnetic

Hi-Res
Hi-Res certified performance, with an extended audio band up to 40 kHz.

CORROSION RESISTANT
Electronics components corrosion caused by exposure in wet environments is totally neutralized by the use of

SALT FOG TESTED
To satisfy the standards required by ASTM-B117, Hertz Marine products are tested with massive salt fog spray to

WATER JET RESISTANT
This Hertz Marine amplifier is IPX2 certified when installed vertically with connections facing downward.
Specs
General Specs
| Channels | 4 - 3 - 2 |
| Power supply voltage | 9 ÷ 16 VDC |
| ldling current (power ON/OFF): | 1 A / 0.04 mA |
| Consumption@ 2Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power): | 21 A |
| Remote In: | 7 ÷ 15 VDC - 1 mA |
| Distorsion - THD (100Hz @ 4Ω): | <0,06% |
| Bandwidth: | 10 ÷ 42 kHz |
| S/N Ratlo (A welghted @ 1 V): | 102 dB |
| Damping factor (100Hz @ 4Ω) | 150 |
| Pre-ln sensitivity: | 0.2 ÷ 5 VRMS |
| Load impedance (MIN) @4Ch: @3Ch: @2Ch: | 2 Ω + 2 Ω + 4 Ω 2 Ω 4 Ω |
| Weight (kg/lb): | 2.62 / 5.77 |
| Adjustable Crossovers | yes |
Output Power
| 4Ch | 110 W x 4 (4Ω) |
| 4Ch | 190 W x 4 (2Ω) |
| 3Ch | 110 W x 2 (4Ω) + 380 W x 1 (4Ω) |
| 3Ch | 190 W x 2 (2Ω) + 380 W x 1 (4Ω) |
| 2Ch | 380 W x 2 (4Ω) |
| Total Power | 760 W |
INPUTS / FILTERS
| lnputs: | PRE IN |
| Pre Out FULL range (FRONT) | Yes |
| FRONT Ch. filters FULL: | Yes |
| Hi-Pass : | 50 ÷ 4k Hz @ dB/Oct |
| Lo-Pass: | 50 ÷ 4k Hz @ dB/Oct |
| REAR Ch. filters FULL: | Yes |
| Hi-Pass: | 50 ÷ 4k Hz @ dB/Oct |
| Lo-Pass: | 50 ÷ 4k Hz @ dB/Oct |
| FRONT Ch. MONO (on/off): | Yes |
| REAR Ch. MONO (on/off): | Yes |
| BOOST 50 Hz (adjust): | (0 ÷ 12) dB |
Physical Specs

| mm | in |
| A | 205 | 8.07 |
| B | 175 | 6.88 |
| C | 155 | 6.1 |
| D | 125 | 4.92 |
| E | 40.5 | 1.59 |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products








