Hertz
Hertz VENEZIA V5Most-Powerful Five-Channel Hertz Marine Amplifier Ever
Venezia V5 is the most-powerful five-channel Hertz marine amplifier ever, featuring 130 W x 4 (4Ω) plus 490 W (4Ω) for the subwoofer! Hertz Advanced Class D technology maximizes efficiency and power while minimizing heat and electromagnetic radiation - enhancing sound quality...
Highlights
- Engineered and tested for marine application (UV, salt-fog, vibrations, high/low temperature, thermal shock) featuring IPX2 certification.
- ADC (Advanced D-Class) Technology 2Ω stable output stage providing Hi-Res certified audio performance with superior efficiency.
- Die-cast aluminum compact design with fan-less convection cooling system ensuring low operating temperature even at maximum power.
- Balanced fully-differential input circuitry to reject electromagnetic disturbances.
Key specs
Full specs- Channels
- 5 - 3
- Power supply voltage
- 9 ÷ 16 VDC
- ldling current (power ON/OFF):
- 1.8 A / 0.04 mA
- Consumption@ 1Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 70 A
- Remote In:
- 7 ÷ 15 VDC - 1 mA
- Distortion - THD (100Hz @ 4Ω):
- <0,05%
- Bandwidth:
- 10 ÷ 42 kHz
- S/N Ratlo (A welghted @ 1 V):
- 102 dB
Key specs
Full specs- Channels
- 5 - 3
- Power supply voltage
- 9 ÷ 16 VDC
- ldling current (power ON/OFF):
- 1.8 A / 0.04 mA
- Consumption@ 1Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 70 A
Highlights
Overview- Engineered and tested for marine application (UV, salt-fog, vibrations, high/low temperature, thermal shock) featuring IPX2 certification.
- ADC (Advanced D-Class) Technology 2Ω stable output stage providing Hi-Res certified audio performance with superior efficiency.
- Die-cast aluminum compact design with fan-less convection cooling system ensuring low operating temperature even at maximum power.
Overview
Key features
- Engineered and tested for marine application (UV, salt-fog, vibrations, high/low temperature, thermal shock) featuring IPX2 certification.
- ADC (Advanced D-Class) Technology 2Ω stable output stage providing Hi-Res certified audio performance with superior efficiency.
- Die-cast aluminum compact design with fan-less convection cooling system ensuring low operating temperature even at maximum power.
- Balanced fully-differential input circuitry to reject electromagnetic disturbances.
- Bridge operation mode to drive a subwoofer or to create a powerful dual-mono system.
- Built-in filter section protected by a polycarbonate panel suitable for any system configuration.
- Short-circuit, overload, and thermal protections with auto-resetting.
- Plug&Play Input and Output connections with safe-lock.
- Proprietary Plug&Play Power Supply Connector with safe-lock.
- ADC
- Hi-Res
- CORROSION RESISTANT
More info
Designed to be the new reference, the Venezia line reaches an unmatched power/size ratio thanks to Hertz ADC (Advance D-Class), maximizing efficiency that reach 85% while enhancing sound quality that obtains the Hi-Res certification by JAS. Hertz ADC high efficiency design reduces battery consumption featuring a higher power than Class-AB traditional layout. ADC provides cleaner output to speaker system, especially when driving subwoofers.
KEY FEATURES
- Engineered and tested for marine application (UV, salt-fog, vibrations, high/low temperature, thermal shock) featuring IPX2 certification.
- ADC (Advanced D-Class) Technology 2Ω(1Ω for mono models) stable output stage providing Hi-Res certified audio performance with a superior efficiency.
- Die-cast aluminum compact design with fan-less convection cooling system ensuring low operating temperature even at maximum power.
- Balancedfully-differential input circuitry to reject electro-magnetic disturbances.
- Bridge operation mode to drive a subwoofer or to create a powerful dual-mono system.
- Built-in filter section protected by a polycarbonate panel suitable for any system configuration.
- Short-circuit,overload and thermal protections with auto resetting.
- Plug&Play Input and Output connections with safe-lock.
- Proprietary Plug&Play Power Supply Connector with safe-lock.
BUILT-IN CROSSOVER FILTERS
Venezia amplifiers feature variable low/ high pass crossover filters, adjustable bass boost and a subsonic filter for an optimal tuning in every boat. The controls are protected by a polycarbonate panel located on the upper side, to be easily reached from above even after the product has been installed. When the system includes a processor like S8 DSP, the filter section can be totally excluded.
RUGGED ALUMINUM ALLOY HEAT SINK
Venezia amplifiers heat sink has been crafted from extruded aluminum, a material unmatched for lightness, robustness and heat dissipation. The oversized fin layout maximizes the surface area for optimal heat dissipation.
PLUG AND PLAY CONNECTION
The Safe-Lock Input, Output, and Power connections streamline installation and enhance durability in the field. Not availabe for compact models.
DESIGN TO LAST
The conformal coated PCBs provides superior protection against corrosion agents.
VENEZIA V8 DSPx²
VENEZIA V8 DSPx² 24V
VENEZIA V6 24V
VENEZIA V6
VENEZIA V5C 24V
VENEZIA V5C
VENEZIA V5
VENEZIA V4
VENEZIA V4C
VENEZIA V1 24V
VENEZIA V1
Technologies

ADC
Hertz Advanced Class D architecture maximizes efficiency and power while minimizing heat and electromagnetic

Hi-Res
Hi-Res certified performance, with an extended audio band up to 40 kHz.

CORROSION RESISTANT
Electronics components corrosion caused by exposure in wet environments is totally neutralized by the use of

SALT FOG TESTED
To satisfy the standards required by ASTM-B117, Hertz Marine products are tested with massive salt fog spray to

WATER JET TESTED
This Hertz Marine amplifier is IPX2 certified when installed vertically with connections facing downward.
Specs
General Specs
| Channels | 5 - 3 |
| Power supply voltage | 9 ÷ 16 VDC |
| ldling current (power ON/OFF): | 1.8 A / 0.04 mA |
| Consumption@ 1Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power): | 70 A |
| Remote In: | 7 ÷ 15 VDC - 1 mA |
| Distortion - THD (100Hz @ 4Ω): | <0,05% |
| Bandwidth: | 10 ÷ 42 kHz |
| S/N Ratlo (A welghted @ 1 V): | 102 dB |
| Damping factor (100Hz @ 4Ω) | 130 |
| Pre-ln sensitivity: | 0.2 ÷ 5 VRMS |
| Pre-ln impedance: | 10 kΩ |
| Load impedance (MIN) @5Ch: @3Ch: | 2Ω 4Ω + 4Ω + 2Ω |
| Weight (kg/lb): | 3.72 / 8.2 |
| Adjustable Crossovers | yes |
Output Power
| 5Ch | 130 W x 4 (4Ω) + 490 x 1 (4Ω) |
| 5Ch | 220 W x 4 (2Ω) + 820 W x 1 (2Ω) |
| 3Ch | 440 W x 2 (4Ω) + 490 W x 1 (4Ω) |
| 3Ch | 440 W x 2 (4Ω) + 820 W x 1 (2Ω) |
| Total Power | 1700 W |
INPUTS / FILTERS
| lnputs: | A Ch. Pre in B Ch. Pre in Sub Ch. Pre in |
| Pre Out: | No |
| A Ch. filters: | Yes |
| By-Pass | Yes |
| Hi-Pass : | 50 ÷ 500 Hz / 500 Hz ÷ 5 kHz @ 12 dB/Oct |
| By-pass: | Yes |
| Hi-Pass: | 50 ÷ 500 Hz @ 12 dB/Oct |
| Band-Pass: | 50 ÷ 500 Hz / 500 Hz ÷ 5 kHz @ 12 dB/Oct |
| By-pass: | No |
| Low-Pass: | 50 ÷ 250 Hz @ 24 dB/Oct |
| Phase (adjust°): | (0 ÷ 180°) |
| Subsonic: | 25 Hz @ 24 dB/Oct |
| Boost 50 Hz (adjust): | (0 ÷ 12) dB |
Physical Specs

| mm | in |
| A | 330 | 13 |
| B | 300 | 11.8 |
| C | 200 | 7.87 |
| D | 170 | 6.7 |
| E | 54 | 2.12 |
| kg | lb |
| Weight: | 3.72 | 8.2 |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Accessories

HRC BM2
Similar products



