Hertz
Hertz CAPRIHi-End Source
ITALIAN SYMPHONY OF ELEGANCE AND HI-END AUDIO MASTERY Introducing “Capri,” the epitome of elegance and sophistication in hi-end audio sources.
Highlights
- Native DSP working at 24 bit/96 kHz and an extended audio band up to 40 kHz for hi-res audio performance.
- CAPRI is designed to play 24-bit/96 kHz hi-res audio for audiophile sound.
- CAPRI features 4 pairs of stereo outputs each with independent subwoofer output providing the ability to create 4 independently controlled listening areas to obtain the perfect sound everywhere.
- The powerful 8-band digital equalizer will support you in finding the best sound.
Key specs
Full specs- DISPLAY
- 4.3” COLOR TFT IPS
- PEAK POWER @ 4 Ω
- CLASS-D: 4 x 70 W
- FRONT PANEL IP RATING
- IP67
- MULTI-ZONE
- 4
- LINE OUT (RCA)
- 4x L+R (one per zone) - HPF: ALL, 60, 80, 100 Hz
- SUBWOOFER OUT (RCA)
- 4x (LPF: ALL, 60, 80, 100 Hz)
- AUX INPUT (RCA)
- 1x L+R
- S/PDIF DIGITAL IN
- Toslink (24 bit/96 kHz)
Key specs
Full specs- DISPLAY
- 4.3” COLOR TFT IPS
- PEAK POWER @ 4 Ω
- CLASS-D: 4 x 70 W
- FRONT PANEL IP RATING
- IP67
- MULTI-ZONE
- 4
Highlights
Overview- Native DSP working at 24 bit/96 kHz and an extended audio band up to 40 kHz for hi-res audio performance.
- CAPRI is designed to play 24-bit/96 kHz hi-res audio for audiophile sound.
- CAPRI features 4 pairs of stereo outputs each with independent subwoofer output providing the ability to create 4 independently controlled listening areas to obtain the perfect sound everywhere.
Overview
ITALIAN SYMPHONY OF ELEGANCE AND HI-END AUDIO MASTERY
Introducing “Capri,” the epitome of elegance and sophistication in hi-end audio sources. Inspired by the breathtaking beauty and luxurious atmosphere of the namesake island, the Capri Hi-End Source is a true masterpiece that transcends ordinary audio experiences. With meticulous attention to detail and uncompromising craftsmanship, the Capri Hi-End Source by Hertz represents the pinnacle of audio engineering. Engineered to deliver superior sound quality and withstand the harsh marine environment, this top-of-the-line audio source is designed to elevate your boating experience to new heights. With a focus on high-resolution audio, CAPRI ensures that every note, every detail, and every nuance of your favorite music is reproduced with stunning clarity and fidelity, allowing you to immerse yourself in a true audiophile-grade experience on the water.
Key features
- Native DSP working at 24 bit/96 kHz and an extended audio band up to 40 kHz for hi-res audio performance.
- CAPRI is designed to play 24-bit/96 kHz hi-res audio for audiophile sound.
- CAPRI features 4 pairs of stereo outputs each with independent subwoofer output providing the ability to create 4 independently controlled listening areas to obtain the perfect sound everywhere.
- The powerful 8-band digital equalizer will support you in finding the best sound.
- Customize the sound with 8 EQ presets created by Hertz audio engineer.
- Voltage indicator to check battery status.
- The large 4.3” full-color TFT IPS display remains visible even during daytime navigation and is dimmable for comfortable night-time vision.
More info
SOURCE UNIT | 280W | D-CLASS POWER | 70 W X 4
ITALIAN SYMPHONY OF ELEGANCE AND HI-END AUDIO MASTERY
Introducing “Capri,” the epitome of elegance and sophistication in hi-end audio sources. Inspired by the breathtaking beauty and luxurious atmosphere of the namesake island, the Capri Hi-End Source is a true masterpiece that transcends ordinary audio experiences.
With meticulous attention to detail and uncompromising craftsmanship, the Capri Hi-End Source by Hertz represents the pinnacle of audio engineering.
Engineered to deliver superior sound quality and withstand the harsh marine environment, this top-of-the-line audio source is designed to elevate your boating experience to new heights. With a focus on high-resolution audio, CAPRI ensures that every note, every detail, and every nuance of your favorite music is reproduced with stunning clarity and fidelity, allowing you to immerse yourself in a true audiophile-grade experience on the water.
KEY FEATURES
Native DSP working at 24 bit/96 kHz
and an extended audio band up to
40 kHz for hi-res audio performance.
CAPRI is designed to play
24 bit/96 kHz hi-res audio
for audiophile sound.
Voltage indicator to check-up battery status
The large 4.3” full color TFT IPS display remains visible even during daytime navigation and is dimmable for a comfortable nightime vision.
CONNECTIVITY
ACCESSORIES
CAPRI HD1 – OPTIONAL REMOTE CONTROL
CAPRI HD1 allows to replicate every function of the main unit in every place of the boat you
desire, maximizing the onboard comfort.
HMC U1 – OPTIONAL REMOTE CONTROL
Play your favorite song and pump-up the volume while swimming in open water. Thanks to IPX7 certification you can install HMC U1 remote control freely anywhere on the boat, adding fun to every cruise.
Specs
Specification
| DISPLAY | 4.3” COLOR TFT IPS |
| PEAK POWER @ 4 Ω | CLASS-D: 4 x 70 W |
| FRONT PANEL IP RATING | IP67 |
| MULTI-ZONE | 4 |
| LINE OUT (RCA) | 4x L+R (one per zone) - HPF: ALL, 60, 80, 100 Hz |
| SUBWOOFER OUT (RCA) | 4x (LPF: ALL, 60, 80, 100 Hz) |
| AUX INPUT (RCA) | 1x L+R |
| S/PDIF DIGITAL IN | Toslink (24 bit/96 kHz) |
| S/PDIF DIGITAL OUT | Coaxial (24 bit/96 kHz) |
| EQUALIZER | CUSTOM 8 BANDS for each zone |
| EQ. PRESET | 8 |
| CAMERA IN | Yes |
| BATTERY VOLTAGE GAUGE | Yes |
Sources
| TUNER | AM/FM (RDS) (EU/US) Weather band |
| USB | Yes (2A) |
| IPOD/IPHONE | Yes |
| DAB+ | Ready |
| SIRIUSXM READY | Yes |
| BLUETOOTH | 5.1 Audio streaming with ID3 Tag Display LDAC – AAC – APTX HD |
| REMOTE CONTROL | HMC HD1 (up to 4 zones) HMC U1 (up to 2 zones) |
Size & Mounting
| Unit Size mm (in.) | W 146 (5.748) x H 105 (4.134) x D 121 (4.763) |
| Mounting Hole size mm (in.) | W 122 (4.8) x H 52 (2.05) |
| Mounting Depth mm (in.) | 99 (3.89 |
| Mounting Method | Panel mount (4 screws) |
Physical Specs

| A | 178.5 - 7.023 (mm - in.) |
| B | 101 - 3.57 (mm - in.) |
| C | 104 - 4.09 (mm - in.) |
| D | 31 - 1.22 (mm - in.) |
| E | 60 - 2.36 (mm - in.) |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Accessories
Similar products













