Hertz
Hertz CAPRI HBBBlack Box Version Of The Renowned Hertz CAPRI Marine Source
The CAPRI HBB is the black box version of the renowned Hertz CAPRI marine source, delivering the same high-resolution audio performance and advanced features without an integrated display.
Highlights
- Native DSP working at 24 bit/96 kHz and an extended audio band up to 40 kHz for hi-res audio performance.
- CAPRI BB is designed to play 24-bit/96 kHz hi-res audio for audiophile sound.
- CAPRI BB features 4 pairs of stereo outputs each with independent subwoofer output providing the ability to create 4 independently controlled listening areas to obtain the perfect sound everywhere.
- The powerful 8-band digital equalizer will support you in finding the best sound.
Key specs
Full specs- PEAK POWER @ 4 Ω
- CLASS-D: 4 x 70 W
- FRONT PANEL IP RATING
- IP66
- MULTI-ZONE
- 4
- LINE OUT (RCA)
- 4x L+R (one per zone) - HPF: ALL, 60, 80, 100 Hz
- SUBWOOFER OUT (RCA)
- 4x (LPF: ALL, 60, 80, 100 Hz)
- AUX INPUT (RCA)
- 2x L+R
- S/PDIF DIGITAL IN
- Toslink (24 bit/96 kHz)
- A2B® DIGITAL BUS
- UTP cable (24 bit/96 kHz)
Key specs
Full specs- PEAK POWER @ 4 Ω
- CLASS-D: 4 x 70 W
- FRONT PANEL IP RATING
- IP66
- MULTI-ZONE
- 4
- LINE OUT (RCA)
- 4x L+R (one per zone) - HPF: ALL, 60, 80, 100 Hz
Highlights
Overview- Native DSP working at 24 bit/96 kHz and an extended audio band up to 40 kHz for hi-res audio performance.
- CAPRI BB is designed to play 24-bit/96 kHz hi-res audio for audiophile sound.
- CAPRI BB features 4 pairs of stereo outputs each with independent subwoofer output providing the ability to create 4 independently controlled listening areas to obtain the perfect sound everywhere.
Overview
The CAPRI HBB is the black box version of the renowned Hertz CAPRI marine source, delivering the same high-resolution audio performance and advanced features without an integrated display. Designed for seamless control via remote units, Bluetooth® app, or NMEA 2000®, it ensures full management of four independent zones with dedicated subwoofer outputs. Engineered to withstand harsh marine environments, the CAPRI HBB offers superior connectivity, including Bluetooth® 5.1, USB, digital inputs/outputs, and DAB+ readiness, for an audiophile-grade marine experience.
Key features
- Native DSP working at 24 bit/96 kHz and an extended audio band up to 40 kHz for hi-res audio performance.
- CAPRI BB is designed to play 24-bit/96 kHz hi-res audio for audiophile sound.
- CAPRI BB features 4 pairs of stereo outputs each with independent subwoofer output providing the ability to create 4 independently controlled listening areas to obtain the perfect sound everywhere.
- The powerful 8-band digital equalizer will support you in finding the best sound.
- Customize the sound with 8 EQ presets created by Hertz audio engineer.
- Voltage indicator to check battery status.
Specs
Specification
| PEAK POWER @ 4 Ω | CLASS-D: 4 x 70 W |
| FRONT PANEL IP RATING | IP66 |
| MULTI-ZONE | 4 |
| LINE OUT (RCA) | 4x L+R (one per zone) - HPF: ALL, 60, 80, 100 Hz |
| SUBWOOFER OUT (RCA) | 4x (LPF: ALL, 60, 80, 100 Hz) |
| AUX INPUT (RCA) | 2x L+R |
| S/PDIF DIGITAL IN | Toslink (24 bit/96 kHz) |
| A2B® DIGITAL BUS | UTP cable (24 bit/96 kHz) |
| S/PDIF DIGITAL OUT | Coaxial (24 bit/96 kHz) |
| EQUALIZER | CUSTOM 8 BANDS for each zone |
| EQ. PRESET | 8 |
| CAMERA IN | Yes |
| BATTERY VOLTAGE GAUGE | Yes |
Sources
| TUNER | AM/FM (RDS) (EU/US) Weather band |
| USB | Yes (2A) |
| IPOD/IPHONE | Yes |
| DAB+ | Ready |
| SIRIUSXM READY | Yes |
| BLUETOOTH | 5.1 Audio streaming with ID3 Tag Display LDAC – AAC – APTX HD |
| REMOTE CONTROL | HMC HD1 (up to 4 zones) HMC U1 (up to 2 zones) |
Size & Mounting
| Unit Size mm (in.) | W 146 (5.748) x H 105 (4.134) x D 121 (4.763) |
| Mounting Hole size mm (in.) | W 122 (4.8) x H 52 (2.05) |
| Mounting Depth mm (in.) | 99 (3.89 |
| Mounting Method | Panel mount (4 screws) |
Physical Specs

| A | 197 - 7.76 (mm - in.) |
| A1 | 173 - 6.81 (mm - in.) |
| A2 | 197 - 7.76 (mm - in.) |
| B | 150.65 - 5.93 (mm - in.) |
| B1 | 56 - 2.2 (mm - in.) |
| C | 50 - 1.97 (mm - in.) |
| D | 5 - 0.2 (mm - in.) |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Accessories

CAPRI HD1

HMC NMEA2K

HMC U1

CAPRI HMB DAB+

CAPRI HMA C13Y

CAPRI HMA C1306
Similar products







