Hertz
Hertz HMR 50ENGINEERED TO MAXIMIZE FUN ON-BOARD
ENGINEERED TO MAXIMIZE FUN ON-BOARD HMR 50 IS THE ULTIMATE SOLUTION FOR OPEN WATER ENTERTAINMENT HMR 50 advanced connectivity includes SiriusXM-Ready™, Bluetooth APTX (CD-Audio quality), USB 2.0 port (iPad/ iPhone control) to convert your deck in a real multimedia environment.
Highlights
- PURE MARINE DESIGN
- HMR 50 features IP66 protection grade, ASTM-D4329 standards for UV resistance, and ASTM-B117 for salt fog operability, giving you unstopped pleasure season after season.
- CONNECTIVITY
- KEY FEATURES
Key specs
Full specs- DISPLAY
- 3.5” COLOR TFT IPS
- PEAK POWER @ 4 Ω
- 4 x 50 W
- FRONT PANEL IP RATING
- IP66
- MULTI-ZONE
- 3 ZONES 3x L+R (one per zone) (HPF: ALL, 60, 80, 100 Hz on ZONE1 only)
- LINE OUT
- 2 (1 x L + R per zone)
- SUBWOOFER OUT (RCA)
- 1x L+R (LPF: ALL, 60, 80, 100 Hz)
- AUX INPUT (RCA)
- 1x L+R
- EQUALIZER
- CUSTOM 8 BANDS for each zone
Key specs
Full specs- DISPLAY
- 3.5” COLOR TFT IPS
- PEAK POWER @ 4 Ω
- 4 x 50 W
- FRONT PANEL IP RATING
- IP66
- MULTI-ZONE
- 3 ZONES 3x L+R (one per zone) (HPF: ALL, 60, 80, 100 Hz on ZONE1 only)
Highlights
Overview- PURE MARINE DESIGN
- HMR 50 features IP66 protection grade, ASTM-D4329 standards for UV resistance, and ASTM-B117 for salt fog operability, giving you unstopped pleasure season after season.
- CONNECTIVITY
Overview
ENGINEERED TO MAXIMIZE FUN ON-BOARD HMR 50 IS THE ULTIMATE SOLUTION FOR OPEN WATER ENTERTAINMENT
HMR 50 advanced connectivity includes SiriusXM-Ready™, Bluetooth APTX (CD-Audio quality), USB 2.0 port (iPad/ iPhone control) to convert your deck in a real multimedia environment. The FM (RDS for EU)/AM PLL radio with Marine Weather Band completes the standard equipment.
Key features
- PURE MARINE DESIGN
- HMR 50 features IP66 protection grade, ASTM-D4329 standards for UV resistance, and ASTM-B117 for salt fog operability, giving you unstopped pleasure season after season.
- CONNECTIVITY
- KEY FEATURES
- The large 3.5” full-color TFT IPS display remains visible even during daytime navigation and the big buttons make it easy to operate while cruising.
- Voltage indicator to check-up battery status
- HMR 50 features 3 pairs of stereo outputs providing the ability to create 3 independently controlled listening areas (FLYBRIDGE, AFT DECK, CABIN) to obtain the perfect sound everywhere.
- Multicolor backlight for a perfect match with cockpit lighting.
- The powerful 8 bands digital equalizer will support you find the best sound.
Specs
Specification
| DISPLAY | 3.5” COLOR TFT IPS |
| PEAK POWER @ 4 Ω | 4 x 50 W |
| FRONT PANEL IP RATING | IP66 |
| MULTI-ZONE | 3 ZONES 3x L+R (one per zone) (HPF: ALL, 60, 80, 100 Hz on ZONE1 only) |
| LINE OUT | 2 (1 x L + R per zone) |
| SUBWOOFER OUT (RCA) | 1x L+R (LPF: ALL, 60, 80, 100 Hz) |
| AUX INPUT (RCA) | 1x L+R |
| EQUALIZER | CUSTOM 8 BANDS for each zone |
| EQ. PRESET | 5 |
| CAMERA IN | Yes |
| BATTERY VOLTAGE GAUGE | Yes |
Sources
| TUNER | AM/FM (RDS) (EU/US) Weather band |
| USB | Yes (2A) |
| IPOD/IPHONE | Yes |
| DAB+ READY | - |
| SIRIUSXM READY | Yes |
| NMEA 2000 READY | - |
| BLUETOOTH | 5.0 Audio streaming with ID3 Tag Display APTX (CD AUDIO QUALITY) |
| REMOTE CONTROL | HMC D1 (up to 3) HMC U1 (up to 3) |
Size & Mounting
| Unit Size mm (in.) | W 146 (5.748) x H 105 (4.134) x D 121 (4.763) |
| Mounting Hole size mm (in.) | W 122 (4.8) x H 52 (2.05) |
| Mounting Depth mm (in.) | 99 (3.89 |
| Mounting Method | Panel mount (4 screws) |
Physical Specs

| A | 146 - 5.75 (mm - in.) |
| B | 105 - 4.13 (mm - in.) |
| C | 98 - 3.86 (mm - in.) |
| D | 34 - 1.34 (mm - in.) |
| E | 50 - 1.97 (mm - in.) |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Accessories

HMC D1

HMC U1

HMA C13Y

HMA C1306

HMA C3.5
Similar products







