Hertz
Hertz HMR BTBluetooth® Audio Controller/Receiver
WATERPROOF BLUETOOTH RECEIVER Thanks to the IP67 water resistance rating, the HMR BT Bluetooth® audio controller/receiver is ideal for small boat and Powersports applications.
Highlights
- HMR BT features IP67 protection grade, ASTM-D4329 standards for UV resistance, and ASTM-B117 for salt fog operability, giving you unstopped pleasure season after season.
- HMR BT features Bluetooth® v5.0 and Qualcomm® aptX™ audio codec, assuring hi-performance wireless audio with a connection range of up to 35 ft. (10 m), allowing your smartphone to be kept safely away from water.
Key specs
Full specs- FRONT PANEL IP RATING
- IP67
- LINE OUTS
- 1x Stereo RCAs (left and right)
- FREQUENCY RESPONSE
- 20 Hz - 18 kHz (±1dB)
- S/N Ratio @ 4Vrms (THD <1%)
- 93 dB (20 Hz - 20 kHz)
- PREOUT VOLTAGE & IMPEDANCE
- 4V RMS / <100Ohm
- REMOTE OUT
- 8V - 24V
- OPERATING VOLTAGE
- 8V - 28V
- Fuse
- 2A
Key specs
Full specs- FRONT PANEL IP RATING
- IP67
- LINE OUTS
- 1x Stereo RCAs (left and right)
- FREQUENCY RESPONSE
- 20 Hz - 18 kHz (±1dB)
- S/N Ratio @ 4Vrms (THD <1%)
- 93 dB (20 Hz - 20 kHz)
Highlights
Overview- HMR BT features IP67 protection grade, ASTM-D4329 standards for UV resistance, and ASTM-B117 for salt fog operability, giving you unstopped pleasure season after season.
- HMR BT features Bluetooth® v5.0 and Qualcomm® aptX™ audio codec, assuring hi-performance wireless audio with a connection range of up to 35 ft. (10 m), allowing your smartphone to be kept safely away from water.
Overview
WATERPROOF BLUETOOTH RECEIVER
Thanks to the IP67 water resistance rating, the HMR BT Bluetooth® audio controller/receiver is ideal for small boat and Powersports applications. When connected directly to an amplifier, it can be used as a stand-alone source unit/receiver or it can provide Bluetooth® connectivity to any source unit with line-level inputs. The white LED backlit push-button controls are always well visible at any hour of the day. Ready to have some serious fun with the HMR BT Bluetooth® Audio Controller/Receiver?
Key features
- HMR BT features IP67 protection grade, ASTM-D4329 standards for UV resistance, and ASTM-B117 for salt fog operability, giving you unstopped pleasure season after season.
- HMR BT features Bluetooth® v5.0 and Qualcomm® aptX™ audio codec, assuring hi-performance wireless audio with a connection range of up to 35 ft. (10 m), allowing your smartphone to be kept safely away from water.
Specs
Specification
| FRONT PANEL IP RATING | IP67 |
| LINE OUTS | 1x Stereo RCAs (left and right) |
| FREQUENCY RESPONSE | 20 Hz - 18 kHz (±1dB) |
| S/N Ratio @ 4Vrms (THD <1%) | 93 dB (20 Hz - 20 kHz) |
| PREOUT VOLTAGE & IMPEDANCE | 4V RMS / <100Ohm |
| REMOTE OUT | 8V - 24V |
| OPERATING VOLTAGE | 8V - 28V |
| Fuse | 2A |
| OPERATING TEMPERATURE RANGE | -10°C - 50°C |
Sources
| BLUETOOTH® | 5.0 Audio streaming Max distance 10 m / 30 ft. |
| A2DP / AVRCP | Playback |
| Qualcomm® APTX low latency | CD quality streaming |
| REMOTE CONTROL | HMC U1 |
Size & Mounting
| Mounting Hole diameter mm (in.) | Ø 45 (1.77) |
| Mounting Method | Panel mount (4 screws); U-Bracket |
Physical Specs

| A | 73,2 - 2.9 (mm - in.) |
| A1 | 64,1 - 2.5 (mm - in.) |
| B | 63,7 - 2.5 (mm - in.) |
| B1 | 27,7 - 1.09 (mm - in.) |
| C | 39,1 - 1.54 (mm - in.) |
| D | 16,7 - 0.66 (mm - in.) |
| E | 55,8 - 2.2 (mm - in.) |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Accessories

HMC U1
Similar products







