1 / 10
Audison
HVVENTIHVVENTI Amplifier
Exclusive circuitry IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor). A Class preamplifier, intermediate stages and drivers. Dual Mono construction featuring four power supplies in Synchro-PWM configuration. Made exclusively with discrete components.
Highlights
- Exclusive circuitry IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor).
- A Class preamplifier, intermediate stages and drivers.
- Dual Mono construction featuring four power supplies in Synchro-PWM configuration.
- Made exclusively with discrete components.
Key specs
Full specs- Channels
- 2
- Class
- A-Class
- Hi Level Input
- Yes
- Low Level Input
- Yes
- Digital Input
- No
- Power supply voltage / fuse
- 11 ÷ 16 VDC
- Idling current
- 4.2 A
- Idling current when off
- 0.006 mA
Key specs
Full specs- Channels
- 2
- Class
- A-Class
- Hi Level Input
- Yes
- Low Level Input
- Yes
Highlights
Overview- Exclusive circuitry IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor).
- A Class preamplifier, intermediate stages and drivers.
- Dual Mono construction featuring four power supplies in Synchro-PWM configuration.
Overview
- Exclusive circuitry IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor).
- A Class preamplifier, intermediate stages and drivers.
- Dual Mono construction featuring four power supplies in Synchro-PWM configuration.
- Made exclusively with discrete components.
- Signal switching made exclusively with relays.
- Fully balanced input circuit.
- Power supply on separate board to eliminate interference.
- Dual Power’ function to switch between Hi-Current and Hi-Power.
- Bias Selector’ function to change the percentage in A Class.
- High quality crossover module supplied.
- 5 mm aluminium chassis connecting two side cooling ducts.
- The Audison Thesis HV Venti is a Dual Mono stereo amplifier designed to meet the highest Hi-End standards, resulting from extensive research and development to achieve uncompromised performance. This amplifier represents the pinnacle of audio technology, with features that make it unique in its class. The Dual Mono configuration of the HV Venti uses four Synchro-PWM power supplies that ensure an extremely fast response to current transients, enhancing sound quality. The input circuit is fully balanced up to the final stage, while the amplifier’s entire configuration avoids electromagnetic interference by routing outside the main board. Another significant innovation of the HV Venti is its output stage, based on a hybrid MOSFET-BJT topology, which uses discrete devices to enhance efficiency and power dissipation. This solution allows maintaining a high bias current on each output device, thereby increasing Class A efficiency. The HV Venti offers a Dual Power function that allows configuring the output in two modes: Hi Current and Hi Power. This flexibility enables the amplifier to adapt to the impedance and power handling specifications of the connected speakers, optimizing audio performance according to specific needs. To ensure the highest sound quality, the preamplifier uses fully balanced JFET differential stages with an output buffer for the control unit. Additionally, the progressive cooling system ensures that the operating temperature of active elements remains constant, positively influencing sound quality. The amplifier features a scratch-resistant tempered glass and strategically placed white, red, and blue LED lights, allowing you to admire the complexity and beauty of its internal design. In summary, the Audison Thesis HV Venti is an amplifier that combines technological innovation, elegant design, and unparalleled audio performance, positioning itself as a benchmark in the Hi-End mobile electronics world.
Highlights
Key features
- Exclusive circuitry IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor).
- A Class preamplifier, intermediate stages and drivers.
- Dual Mono construction featuring four power supplies in Synchro-PWM configuration.
- Made exclusively with discrete components.
- Signal switching made exclusively with relays.
- Fully balanced input circuit.
- Power supply on separate board to eliminate interference.
- Dual Power’ function to switch between Hi-Current and Hi-Power.
- Bias Selector’ function to change the percentage in A Class.
- High quality crossover module supplied.
- 5 mm aluminium chassis connecting two side cooling ducts.
Specs
Amplifier Tech Data
10
| Channels | 2 |
| Class | A-Class |
| Hi Level Input | Yes |
| Low Level Input | Yes |
| Digital Input | No |
| Power supply voltage / fuse | 11 ÷ 16 VDC |
| Idling current | 4.2 A |
| Idling current when off | 0.006 mA |
| Consumption @ 14.4 VDC, 2Ω, Max Musical Power | 90 A |
| Remote IN | 7 ÷ 16 VDC - 1 mA |
Amplifier Stage
8
| Distortion - THD @ 100 Hz, 4Ω, 70% Rated Power | <0.05% |
| Bandwidth A | (-3 dB, 2 VRMS, 4 Ω): 4Hz ÷ 75 kHz |
| S/N ratio A | (A weighed @1 V): 100 dB |
| Damping factor A | (1kHz, 4 Ohms): 80 |
| Input sensitivity Pre-In | Input sensitivity (high): 0.25 ÷ 1.6 VRMS Input sensitivity (low): 1 ÷ 7 VRMS |
| Total Power RMS | 1600 W |
| Output Power (RMS) @14.4 VDC, 1% THD | • 2 Ch: 400 W x 2 (4Ω) • 2 Ch: 800 W x 2 (2Ω) • 1 Ch: 900 W x 1 (4Ω) |
| Adjustable Crossover | No |
Inputs
4
| Input Type | Pre IN: L/R (ABS) |
| Filters Outputs | Pre OUT (pre in bypass): L/R (ABS) |
| Filter Pass A | Crossover frequencies High pass & Low pass stereo 45 - 55 - 65 - 80Hz, 12dB/oct. |
| Filter Pass B | Crossover frequencies Lo-pass mono 45 - 55 - 65 - 80Hz, 24dB/oct. |
Other
3
| Fuse | 100 A |
| Other Fucntions | Demo mode ext. supply: 12 VDC - 600 mA ; Ext. Cap terminals: 18 VDC cap min |
| Weight | 15 kg |
Dimensions
3
| Dimension A | 510 mm |
| Dimension B | 85 mm |
| Dimension C | 280 mm |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Similar products








