Hertz
Hertz HCP 1DKMono Car Audio Amplifier
HCP 1DK is a mono car audio amplifier with an incredibly minimized size heat sink. All the Hertz Compact Power amplifiers are assembled with high-quality components and feature a complete and by-passable crossover system.
Highlights
- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
- ART
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Power supply voltage / fuse:
- 11 ÷ 15 VDC / 3 x 30 A
- Idling current (power ON/OFF):
- 0.8 A / 1 mA
- Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 45 A
- Remote In:
- 7 ÷ 15 VDC - 1 mA
- ART:
- Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In
- Distorsion - THD (100 Hz @ 4 Ω)
- 0.25 %
- Bandwidth:
- 10 ÷ 500 Hz
Key specs
Full specs- Channels
- 1
- Power supply voltage / fuse:
- 11 ÷ 15 VDC / 3 x 30 A
- Idling current (power ON/OFF):
- 0.8 A / 1 mA
- Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 45 A
Highlights
Overview- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
Overview
HCP 1DK is a mono car audio amplifier with an incredibly minimized size heat sink. All the Hertz Compact Power amplifiers are assembled with high-quality components and feature a complete and by-passable crossover system. The dissipation system is optimized with the heat being transferred to the heat sink and then dissipated through the sides of the amplifier.
HCP 1DK has been designed to work in multiple configurations. More specifically, it features Hi-Pass pre-amplified outputs, providing the ability to create a Band-Pass on the front woofer.
Besides, using the HRC accessory (Hertz Remote Control), the subwoofer volume can be remote controlled with extreme preciseness.
HCP 1DK has been designed to work in multiple configurations. More specifically, it features Hi-Pass pre-amplified outputs, providing the ability to create a Band-Pass on the front woofer.
Besides, using the HRC accessory (Hertz Remote Control), the subwoofer volume can be remote controlled with extreme preciseness.
Highlights
Key features
- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
- ART
Technologies

REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
The extruded aluminum heatsink provides high efficiency thermal performance; using the top side of the heatsink to

COMPLETED FILTER SECTION
Large array of filters customized for each model, to achieve maximum versatility: Lo-Pass, Hi-Pass, Band-Pass,

HCP ELECTRONICS
Special balanced input circuitry rejects electro-magnetic disturbances present on the Pre-amplified or Speaker

ART
Automatic Remote Turn-On/Off function, automatically turns the amplifier on and off with the OEM radio; eliminates
Specs
General Specs
15
| Channels | 1 |
| Power supply voltage / fuse: | 11 ÷ 15 VDC / 3 x 30 A |
| Idling current (power ON/OFF): | 0.8 A / 1 mA |
| Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power): | 45 A |
| Remote In: | 7 ÷ 15 VDC - 1 mA |
| ART: | Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In |
| Distorsion - THD (100 Hz @ 4 Ω) | 0.25 % |
| Bandwidth: | 10 ÷ 500 Hz |
| S/N Ratio (A weighted @ 1 V): | 100 dB |
| Damping factor (100 Hz @ 4 Ω): | > 100 |
| Pre-In sensitivity: | 0.2 ÷ 5 VRMS |
| Speaker-In sensitivity: | 0.8 ÷ 20 VRMS |
| Load impedance (MIN): | 2 Ω |
| Max size (mm / in.): | 315 x 190 x 50 / 12.40 x 7.48 x 1.97 |
| Adjustable Crossovers | yes |
Output Power
5
| 1 Ch: | 740 W x 1 (4 Ω) |
| 1 Ch: | 1240 W x 1 (2 Ω) |
| RMS Power (4Ω, ≤1 % THD + N, 14.4 V): | 600 W x 1 Ch |
| S/N Ratio (ref. 1 W output): | 80 dBA |
| Total Power | 2480 W |
INPUTS / FILTERS
8
| INPUTS: | PRE IN / SPEAKER IN |
| Pre out Hi-Pass: | 50 ÷ 250 Hz @ 12 dB/Oct |
| Filters FULL: | Yes |
| Lo-Pass: | 50 ÷ 250 Hz @ 24 dB/Oct. |
| SUBSONIC (on/off): | 25 Hz @ 24 dB/Oct |
| BOOST 50 Hz (adjust) | (0 ÷ 6) dB |
| PHASE (adjust): | (0 ÷ 180) deg |
| Remote Volume Control (adjust): | (-50 ÷ 6) dB |
Physical Specs
6

| mm | in |
| A | 315 | 12.40 |
| B | 291 | 11.45 |
| C | 190 | 7.48 |
| D | 166 | 6.53 |
| E | 50 | 1.97 |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Accessories

HRC
Similar products








