Hertz
Hertz HCP 4Four Channels Car Audio Amplifier
HCP 4 is a four channels car audio amplifier designed to reproduce any musical genres with four separate channels for multiple configurations. Pre-amplified (Pre-In) inputs and high-level (Speaker-In) inputs allow for connection with any head units.
Highlights
- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
- ART
Key specs
Full specs- Channels
- 4 - 3 - 2
- Power supply voltage / fuse:
- 11 ÷ 15 VDC / 2 x 20 A
- Idling current (power ON/OFF)
- 1 A / 0.04 mA
- Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 21 A
- Remote In:
- 7 ÷ 15 VDC - 1 mA
- ART:
- Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In
- Distorsion - THD (100 Hz @ 4Ω):
- 0.01 %
- Bandwidth:
- 10 ÷ 45K Hz
Key specs
Full specs- Channels
- 4 - 3 - 2
- Power supply voltage / fuse:
- 11 ÷ 15 VDC / 2 x 20 A
- Idling current (power ON/OFF)
- 1 A / 0.04 mA
- Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power):
- 21 A
Highlights
Overview- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
Overview
All the Hertz Compact Power amplifiers are assembled with high-quality components and feature a complete and by-passable crossover system. The dissipation system is optimized with the heat being transferred to the heat sink and then dissipated through the sides of the amplifier.
Key features
- REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
- COMPLETED FILTER SECTION
- HCP ELECTRONICS
- ART
Technologies

REFINED HEATSINK WITH HIGH CONVECTION CAPABILITY
The extruded aluminum heatsink provides high efficiency thermal performance; using the top side of the heatsink to

COMPLETED FILTER SECTION
Large array of filters customized for each model, to achieve maximum versatility: Lo-Pass, Hi-Pass, Band-Pass,

HCP ELECTRONICS
Special balanced input circuitry rejects electro-magnetic disturbances present on the Pre-amplified or Speaker

ART
Automatic Remote Turn-On/Off function, automatically turns the amplifier on and off with the OEM radio; eliminates
Specs
General Specs
| Channels | 4 - 3 - 2 |
| Power supply voltage / fuse: | 11 ÷ 15 VDC / 2 x 20 A |
| Idling current (power ON/OFF) | 1 A / 0.04 mA |
| Consumption @ 2 Ω, 14.4 VDC (Max Musical Power): | 21 A |
| Remote In: | 7 ÷ 15 VDC - 1 mA |
| ART: | Automatic Remote Turn-On/Off with Speaker-In |
| Distorsion - THD (100 Hz @ 4Ω): | 0.01 % |
| Bandwidth: | 10 ÷ 45K Hz |
| S/N Ratio (A weighted @ 1 V) | 103 dB |
| Damping factor (100 Hz @ 4 Ω): | 120 |
| Pre-In sensitivity | 0.2 ÷ 5 VRMS |
| Speaker-In sensitivity: | 0.8 ÷ 20 VRMS |
| @ 4 Ch: | 2 Ω |
| @ 3 Ch: | 2 Ω + 2 Ω + 4 Ω |
| @ 2 Ch: | 4 Ω |
| Max size (mm / in.): | 315 x 190 x 50 / 12.40 x 7.48 x 1.97 |
| Weight (kg / lb.): | 2.62 / 5.77 |
| Adjustable Crossovers | yes |
Output Power
| 4 Ch: | 55 W x 4 (4 Ω) |
| 4 Ch: | 85 W x 4 (2 Ω) |
| 3 Ch: | 55 W x 2 (4 Ω) + 170 W x 1 (4 Ω) |
| 3 Ch: | 85 W x 2 (2 Ω) + 170 W x 1 (4 Ω) |
| 2 Ch: | 170 W x 2 (4 Ω) |
| 4 Ch: | 65 W x 4 (4 Ω) |
| 4 Ch: | 95 W x 4 (2 Ω) |
| 3 Ch: | 65 W x 2 (4 Ω) + 190 W x 1 (4 Ω) |
| 3 Ch: | 95 W x 2 (2 Ω) + 190 W x 1 (4 Ω) |
| 2 Ch: | 190 W x 2 (4 Ω) |
| RMS Power (4 Ω, ≤ 1 %THD + N, 14.4 V) | 50 W x 4 Ch |
| S/N Ratio (ref. 1 W output): | 82 dBA |
| Total Power | 760 W |
INPUTS / FILTERS
| INPUTS : | PRE IN / SPEAKER IN |
| Pre out FULL range (FRONT): | Yes |
| FRONT Ch. filters FULL | Yes |
| Hi-Pass: | 80 Hz @ 12 dB/Oct. |
| Lo-Pass: | 50 ÷ 500 Hz @ 12 dB/Oct. |
| REAR Ch. filters FULL: | Yes |
| Hi-Pass: | 80 Hz @ 12 dB/Oct. |
| Lo-Pass: | 50 ÷ 500 Hz @ 12 dB/Oct. |
| FRONT Ch. MONO (on/off): | Yes |
| REAR Ch. MONO (on/off): | Yes |
| BOOST 50 Hz (select): | (0 / 6 / 12) dB |
Physical Specs

| mm | in |
| A | 315 | 12.40 |
| B | 291 | 11.45 |
| C | 190 | 7.48 |
| D | 166 | 6.53 |
| E | 50 | 1.97 |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Awards / Press
Award 1
Car&HIFI
Similar products








