Cerwin Vega
Cerwin Vega BKX212SXED Series Dual 12" Sealed Enclosure & Amplifier Bass Package
Variants
BKX212S - 12” Dual-Loaded Subwoofers in Factory-Tuned Enclosure Description: The BKX Loaded Enclosure bass kit includes an XED Series amplifier that is compatible with your Factory Radio or Aftermarket radio systems.
Key specs
Full specs- Power Handling
- 300W RMS/1000W MAX
- Nominal Impedance
- 2Ω
- Dimensions
- 25.9
- 4Ω
- 200W RMS
- 2Ω
- 300W RMS
- Low Level
- 250mV-6.0V
- High Level
- 1.1V-20.0V
- Frequency Response
- 10HZ- 30KHz
Key specs
Full specs- Power Handling
- 300W RMS/1000W MAX
- Nominal Impedance
- 2Ω
- Dimensions
- 25.9
- 4Ω
- 200W RMS
Overview
BKX212S - 12” Dual-Loaded Subwoofers in Factory-Tuned Enclosure
Description:
The BKX Loaded Enclosure bass kit includes an XED Series amplifier that is compatible with your Factory Radio or Aftermarket radio systems. The enclosure is preloaded with Dual 12” XED Subwoofers in a Factory-Tuned Enclosure made out of 5/8” MDF wood. Cerwin Vega's BKX kit solves a lot of installation problems while making it easy to add some bass to your audio system.
Specs
Specifications
| Power Handling | 300W RMS/1000W MAX |
| Nominal Impedance | 2Ω |
| Dimensions | 25.9 |
| 4Ω | 200W RMS |
| 2Ω | 300W RMS |
| Low Level | 250mV-6.0V |
| High Level | 1.1V-20.0V |
| Frequency Response | 10HZ- 30KHz |
| Total Harmonic Distortion (THD) | <0.1% |
| Signal to Noise Ratio | -101.1 dB |
| Variable low-pass filter | 35Hz-250Hz |
| Subsonic filter | 10Hz-50Hz |
| Variable Bass Boost | 0dB-12dB |
| Fuse Rating | 40A |
| 4 AWG Amplifier Wiring Kit Is Recommended For Installation | KIT: |
| Dimensions | 6.3 |
| MFR # | XED3001D |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Similar products














