Cerwin Vega
Cerwin Vega CVPRO3KCVPRO Series 1-Channel Class-D Monoblock Amplifier 3000W
CVPRO3K - CVPRO Series 1-Channel Class-D Monoblock Amplifier 3000 Watts Cerwin-Vega CV PRO Series Amplifiers – Power Unleashed When only the most intense bass will do, the Cerwin-Vega CV PRO Series Amplifiers deliver the earth-shaking, chest-thumping performance that...
Highlights
- Monstrous Output: Delivering a jaw-dropping 3000W of raw power, these amplifiers fuel your system to produce bass so intense, it feels like a seismic event.
- Designed for Mayhem: Built for subwoofers that demand extreme power to achieve maximum excursion and SPL impact.
- Ultimate Control: Advanced engineering ensures precision and clarity, even at maximum output.
- High-Current Technology: Designed to handle the most demanding loads, delivering consistent performance for bass that never backs down.
Key specs
Full specs- FREQUENCY RESPONSE (HZ)
- 15HZ-250HZ
- RMS POWER PER CHANNEL 4Ω
- 1100W x 1
- RMS POWER PER CHANNEL 2Ω
- 2050W x 1
- RMS POWER PER CHANNEL RMS 1Ω
- 3000W
- Power Supply
- Full PWM
- Power Supply Threshold
- 10.0V-17.0V
- Idle Current
- 2.6A
- THD 4 (1KHz @4Ω)
- 0.1%
Key specs
Full specs- FREQUENCY RESPONSE (HZ)
- 15HZ-250HZ
- RMS POWER PER CHANNEL 4Ω
- 1100W x 1
- RMS POWER PER CHANNEL 2Ω
- 2050W x 1
- RMS POWER PER CHANNEL RMS 1Ω
- 3000W
Highlights
Overview- Monstrous Output: Delivering a jaw-dropping 3000W of raw power, these amplifiers fuel your system to produce bass so intense, it feels like a seismic event.
- Designed for Mayhem: Built for subwoofers that demand extreme power to achieve maximum excursion and SPL impact.
- Ultimate Control: Advanced engineering ensures precision and clarity, even at maximum output.
Overview
CVPRO3K - CVPRO Series 1-Channel Class-D Monoblock Amplifier 3000 Watts
Cerwin-Vega CV PRO Series Amplifiers – Power Unleashed
When only the most intense bass will do, the Cerwin-Vega CV PRO Series Amplifiers deliver the earth-shaking, chest-thumping performance that power-hungry subwoofers demand. Engineered for those who crave unparalleled sound pressure levels, these amplifiers push boundaries with super high-power, high-current performance that dominates the competition.
Power That Packs a Punch
- Monstrous Output: Delivering a jaw-dropping 3000W of raw power, these amplifiers fuel your system to produce bass so intense, it feels like a seismic event.
- Designed for Mayhem: Built for subwoofers that demand extreme power to achieve maximum excursion and SPL impact.
- Ultimate Control: Advanced engineering ensures precision and clarity, even at maximum output.
Engineered for the Ultimate SPL Experience
- High-Current Technology: Designed to handle the most demanding loads, delivering consistent performance for bass that never backs down.
- Built to Last: Rugged construction and superior thermal management keep the CV PRO amplifiers cool under pressure, no matter how hard you push them.
- Extreme Flex Potential: Watch your subwoofers flex and shiver like never before, delivering a visceral audio experience that moves you.
Unleash the Beast
Whether you’re competing in an SPL event or just want to feel your music at its most powerful, the CV PRO Series Amplifiers are your ultimate weapon. When it’s time to make the ground pound, these amplifiers don’t just keep up—they lead the charge.
CV PRO – The Power Behind the Performance
When you demand nothing less than the loudest, most intense audio experience, the Cerwin-Vega CV PRO Series is the answer. Feed your power-hungry system and take your bass to the next level—because nothing else comes close.
Key features
- Monstrous Output: Delivering a jaw-dropping 3000W of raw power, these amplifiers fuel your system to produce bass so intense, it feels like a seismic event.
- Designed for Mayhem: Built for subwoofers that demand extreme power to achieve maximum excursion and SPL impact.
- Ultimate Control: Advanced engineering ensures precision and clarity, even at maximum output.
- High-Current Technology: Designed to handle the most demanding loads, delivering consistent performance for bass that never backs down.
- Built to Last: Rugged construction and superior thermal management keep the CV PRO amplifiers cool under pressure, no matter how hard you push them.
- Extreme Flex Potential: Watch your subwoofers flex and shiver like never before, delivering a visceral audio experience that moves you.
Specs
Specifications
| FREQUENCY RESPONSE (HZ) | 15HZ-250HZ |
| RMS POWER PER CHANNEL 4Ω | 1100W x 1 |
| RMS POWER PER CHANNEL 2Ω | 2050W x 1 |
| RMS POWER PER CHANNEL RMS 1Ω | 3000W |
| Power Supply | Full PWM |
| Power Supply Threshold | 10.0V-17.0V |
| Idle Current | 2.6A |
| THD 4 (1KHz @4Ω) | 0.1% |
| S/N Ratio (A weighted @1W) | -90dBA |
| S/N Ratio (A weighted @FP) | -105dBA |
| Low Input Level | 0.2V-5.0V |
| High Input Level | 0.2V-5.0V |
| Low Input Level | 20KΩ |
| Output Impedance | 0.0297Ω |
| Damping Factor | >150 |
| Bandwidth (-3dB) | 15Hz-20KHz |
| Variable High-Pass | 50Hz-20KHz |
| Variable Low-Pass | 15Hz-1KHz |
| Variable Sub-Sonic | 15Hz-1KHz |
| ATC | 150A |
| L x W x H | 7.95”x 8.8”x 2.6” (202mm x 225mm x 66.5mm) |
| Selectable Bass Frequency | 35Hz-70Hz |
| Variable Bass Boost | 0dB-12 dB |
| MFR # | CVPRO3K |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Similar products








