Cerwin Vega
Cerwin Vega VPAS8218" Powered Slim Subwoofer Enclosure with 2CH Output for Additional Speakers
8" Powered Slim Subwoofer Enclosure with 2CH Output Cerwin-Vega's VPAS821 offers a compact yet powerful solution to elevate your vehicle's sound system. Designed for seamless installation and optimized performance.
Key specs
Full specs- Power Output (RMS)
- 2.1 - 70W x 2/150 x1
- Dimensions
- (LxWxH): 12.40" x 9.06" x 2.52"(315mm x 230mm x 64mm)
- Sub Sonic Filter
- 20Hz (Fixed)
- Low Pass Filter (LPF)
- 50Hz-180Hz
- Low Level Input
- 20V
- High Level Input
- 20V
- 2.1 System
- Subwoofer and 2 Channel Outputs
- Auto Turn On
- On/Off
Key specs
Full specs- Power Output (RMS)
- 2.1 - 70W x 2/150 x1
- Dimensions
- (LxWxH): 12.40" x 9.06" x 2.52"(315mm x 230mm x 64mm)
- Sub Sonic Filter
- 20Hz (Fixed)
- Low Pass Filter (LPF)
- 50Hz-180Hz
Overview
8" Powered Slim Subwoofer Enclosure with 2CH Output
Cerwin-Vega's VPAS821 offers a compact yet powerful solution to elevate your vehicle's sound system. Designed for seamless installation and optimized performance. This under-seat enclosure is perfect for cars, trucks, golf carts and other recreational vehicle applications.
Built around an 8" subwoofer with 450W MAX power the VPAS821 delivers robust bass performance in a space-saving enclosure.The 2.1 Channel outputs allow you to drive additional speakers, providing rich, full-range sound throughout your vehicle. Whether upgrading your factory audio or starting from scratch, the VPAS821 ensures a dynamic and immersive listening experience.
The VPAS821 is engineered for easy OEM integration featuring 20V line-level inputs and an ultra-compact design for hassle-free installation in almost any vehicle. Designed with Dual Bass Controls for precise volume level adjustment and Cerwin-Vega's exclusive bass enhancement circuit for deeper and richer bass. Transform your vehicle's sound system without the need for multiple components.
Specs
Specifications
| Power Output (RMS) | 2.1 - 70W x 2/150 x1 |
| Dimensions | (LxWxH): 12.40" x 9.06" x 2.52"(315mm x 230mm x 64mm) |
| Sub Sonic Filter | 20Hz (Fixed) |
| Low Pass Filter (LPF) | 50Hz-180Hz |
| Low Level Input | 20V |
| High Level Input | 20V |
| 2.1 System | Subwoofer and 2 Channel Outputs |
| Auto Turn On | On/Off |
| LED Indicators | Power/Protect Status |
| Remote Control Included | Subwoofer Level and Bass Enhancement Control |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Similar products








