1 / 8
Memphis Audio
Memphis Audio NANO110PNanoboxx By Memphis
The Nanoboxx by Memphis is a high end under seat enclosure designed to bring exceptional bass to any vehicle with limited space.
Highlights
- Oversized passive radiator cone
- Class D amplifier built in
- Die cast aluminum enclosure
- Remote level control
Key specs
Full specs- RMS
- 180W
- MAX POWER
- 360W
- TOTAL HARMONIC DISTORTION THD
- < 1%
- SIGNAL TO NOISE RATIO
- >90dB
- FREQUENCY RESPONSE
- 20-150Hz
- LOW PASS FILTER
- 50-150Hz
- SUBSONIC FILTER
- 20Hz
- SUBWOOFER
- 10” // 2
Key specs
Full specs- RMS
- 180W
- MAX POWER
- 360W
- TOTAL HARMONIC DISTORTION THD
- < 1%
- SIGNAL TO NOISE RATIO
- >90dB
Highlights
Overview- Oversized passive radiator cone
- Class D amplifier built in
- Die cast aluminum enclosure
Overview
The Nanoboxx by Memphis is a high end under seat enclosure designed to bring exceptional bass to any vehicle with limited space. This impressive new design features a high performance 10″ subwoofer internally powered by a efficient class D amplifier engineered to play hard in tight spaces. The micro-thin Nanoboxx slides under most seats and works well behind truck seats or in small trunks where space is at a premium. The Nanoboxx also features an ultra cool RGB LED ground lighting and an oversized passive radiator for unmatched bass output setting this under seat subwoofer apart from anything else on the he market.
Highlights
Key features
- Oversized passive radiator cone
- Class D amplifier built in
- Die cast aluminum enclosure
- Remote level control
- High and low level inputs
- 0-12dB bass boost
- Low pass and subsonic filter
- Thermal, short circuit and overload protection
- RGB LED Ground lighting
Specs
Specifications
9
| RMS | 180W |
| MAX POWER | 360W |
| TOTAL HARMONIC DISTORTION THD | < 1% |
| SIGNAL TO NOISE RATIO | >90dB |
| FREQUENCY RESPONSE | 20-150Hz |
| LOW PASS FILTER | 50-150Hz |
| SUBSONIC FILTER | 20Hz |
| SUBWOOFER | 10” // 2 |
| DIMENSIONS (L X W X H) IN | 13.6 x 9.6 x 2.75 |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Support
Downloads
Need Help?
For warranty, installation, or product support, contact Onkar Electronics and we will guide you through the next step.
Similar products








