Cerwin Vega
Cerwin Vega VPAS12STVEGA 12" Powered Spare Tire Subwoofer
Variants
VPAS12ST - VEGA 12" Powered Spare Tire Subwoofer Description: CERWIN-VEGA MOBILE’S assortment of award-winning VEGA ACTIVE POWERED SUBWOOFERS provides the ultimate all-in-one Bass Solution Package without taking up any valuable trunk space.
Key specs
Full specs- Power
- 150W RMS
- THD
- <1.0%
- Signal-To-Noise Ratio
- >90dB
- Frequency Response
- 20Hz-150Hz
- High Level Input Sensitivity
- 0.9V-12V
- Low Level Input Sensitivity
- 0.3V-5V
- Low Pass Filter
- 50Hz-150Hz
- Bass Boost
- 0db-12dB
Key specs
Full specs- Power
- 150W RMS
- THD
- <1.0%
- Signal-To-Noise Ratio
- >90dB
- Frequency Response
- 20Hz-150Hz
Overview
VPAS12ST - VEGA 12" Powered Spare Tire Subwoofer
Description:
CERWIN-VEGA MOBILE’S assortment of award-winning VEGA ACTIVE POWERED SUBWOOFERS provides the ultimate all-in-one Bass Solution Package without taking up any valuable trunk space. With a fully integrated amplifier encased in a cast aluminum heatsink in conjunction with the Subwoofer, a simple plug-and-play operation is achieved.
Specs
Specifications
| Power | 150W RMS |
| THD | <1.0% |
| Signal-To-Noise Ratio | >90dB |
| Frequency Response | 20Hz-150Hz |
| High Level Input Sensitivity | 0.9V-12V |
| Low Level Input Sensitivity | 0.3V-5V |
| Low Pass Filter | 50Hz-150Hz |
| Bass Boost | 0db-12dB |
| Subsonic Filter | 20Hz |
| Subwoofer | 12” (Actual Size: 11.3”) |
| Impedance | 2Ω |
| Fuse Rating | 25A |
| Phase | 0°-180° |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Similar products












