Variants
VPAS68 - VEGA Series Active 6"x8" Subwoofer Enclosure Description: CERWIN-VEGA MOBILE’S assortment of award-winning VEGA ACTIVE SUBWOOFERS provides the ultimate all-in-one Bass Solution Package without taking up any valuable trunk space.
Buyer confidence
88%Key specs
Full specs- Power Handling
- Peak: 300W/RMS: 100W
- THD
- < 0.4%
- Signal To Noise Ratio
- >90dB
- Hi Level Input Sensitivity Level
- 0.9V-12V
- Lo Level Input Sensitivity Level
- 0.3V-5V
- Low Pass Filter
- 50Hz-150Hz
- Bass Boost
- 0dB to +12dB
- Subsonic Filter
- 20Hz
Key specs
Full specs- Power Handling
- Peak: 300W/RMS: 100W
- THD
- < 0.4%
- Signal To Noise Ratio
- >90dB
- Hi Level Input Sensitivity Level
- 0.9V-12V
Overview
VPAS68 - VEGA Series Active 6"x8" Subwoofer Enclosure
Description:
CERWIN-VEGA MOBILE’S assortment of award-winning VEGA ACTIVE SUBWOOFERS provides the ultimate all-in-one Bass Solution Package without taking up any valuable trunk space. With a fully integrated amplifier encased in a cast aluminum heatsink in conjunction with the Subwoofer, a simple plug-and-play operation is achieved.
Specs
Specifications
| Power Handling | Peak: 300W/RMS: 100W |
| THD | < 0.4% |
| Signal To Noise Ratio | >90dB |
| Hi Level Input Sensitivity Level | 0.9V-12V |
| Lo Level Input Sensitivity Level | 0.3V-5V |
| Low Pass Filter | 50Hz-150Hz |
| Bass Boost | 0dB to +12dB |
| Subsonic Filter | 20Hz |
| Fuse Rating | 20A |
| Impedance | 4Ω |
| Phase Switch | 0 or 180 degrees |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Similar products













