Cerwin Vega
Cerwin Vega VPAS12VEGA 12" Compact Powered Subwoofer with Passive Radiator
Variants
VPAS12 - 12" Compact Powered Subwoofer with Passive Radiator Description: CERWIN-VEGA'S assortment of award-winning Powered Subwoofers provide the ultimate all-in-one Bass Solution Package.
Key specs
Full specs- Peak
- 600 watts
- RMS
- 250 watts
- Phase inversion switch
- 0 or 180 degrees
- Low pass filter
- 85 - 150Hz
- Subsonic filter
- 30Hz
- Frequency response
- 30 - 150Hz
- Vega Bass bass boost
- 0 - 12dB
- High level
- .9 - 12V
Key specs
Full specs- Peak
- 600 watts
- RMS
- 250 watts
- Phase inversion switch
- 0 or 180 degrees
- Low pass filter
- 85 - 150Hz
Overview
VPAS12 - 12" Compact Powered Subwoofer with Passive Radiator
Description:
CERWIN-VEGA'S assortment of award-winning Powered Subwoofers provide the ultimate all-in-one Bass Solution Package. With a fully integrated amplifier encased in a cast aluminum heatsink in conjunction with the Subwoofer, a simple plug-and-play operation is achieved. The VPAS12 with Passive Radiator will add some bass to your existing audio system, this all in one compact subwoofer is perfect for limited room applications. It fits under seats, mounted, or placed in your trunk without taking a lot of space. The unit an be used with factory and aftermarket radios. These compact powered subwoofers make for a custom-fit look for most vehicles.
Specs
Specifications
11
| Peak | 600 watts |
| RMS | 250 watts |
| Phase inversion switch | 0 or 180 degrees |
| Low pass filter | 85 - 150Hz |
| Subsonic filter | 30Hz |
| Frequency response | 30 - 150Hz |
| Vega Bass bass boost | 0 - 12dB |
| High level | .9 - 12V |
| Low level | .3 - 5V |
| Fuse Rating | 25A x 1 |
| Dimensions | 13.5 |
Reviews (0)
—
No average rating yet
0 reviews
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Similar products










