Cerwin Vega
Cerwin Vega VPASV8Vega Series 8" Compact Powered Subwoofer
Variants
VPASV8 Under-Seat Bass Solution with VEGA BASS built in. This latest addition to Cerwin Vega’s lineup of under-seat enclosures is engineered with innovative features designed to streamline installation, address challenges with OEM vehicle audio signals, and optimize space.
Key specs
Full specs- Power Rating
- 100W RMS/250W MAX
- THD
- <0.5%
- Signal To Noise Ratio
- >90dB
- Frequency Response
- 50Hz-180Hz
- High Level Input Sensitivity
- 0.9V-12V
- Low Level Input Sensitivity
- 0.3V-5V
- Low Pass Filter
- 50Hz-180Hz
- Bass Boost
- 0dB-12dB
Key specs
Full specs- Power Rating
- 100W RMS/250W MAX
- THD
- <0.5%
- Signal To Noise Ratio
- >90dB
- Frequency Response
- 50Hz-180Hz
Overview
VPASV8 Under-Seat Bass Solution with VEGA BASS built in. This latest addition to Cerwin Vega’s lineup of under-seat enclosures is engineered with innovative features designed to streamline installation, address challenges with OEM vehicle audio signals, and optimize space. The VPASV8 is equipped for seamless OEM integration with its 20V line-level inputs and auto turn-on circuits. To enhance audio quality from OEM sources, it includes dual bass controls—one for level adjustment and the other featuring Cerwin Vega’s exclusive VEGA BASS enhancement circuit. Additionally, the VPASV8 comes with standard low pass and subsonic filters, along with phase adjustments. Its compact enclosure/amplifier housing ensures compatibility with a wide range of vehicles, delivering powerful performance through its 8” subwoofer and 100W RMS amplifier.
Specs
Specifications
| Power Rating | 100W RMS/250W MAX |
| THD | <0.5% |
| Signal To Noise Ratio | >90dB |
| Frequency Response | 50Hz-180Hz |
| High Level Input Sensitivity | 0.9V-12V |
| Low Level Input Sensitivity | 0.3V-5V |
| Low Pass Filter | 50Hz-180Hz |
| Bass Boost | 0dB-12dB |
| Subsonic Filter | 20Hz |
| Impedance | 4Ω |
| Fuse Rating | 20A |
| Subwoofer Size | 9.1 |
| Dimensions (LxWxH) | 9.65”x7.1”x3.84 |
| Phase Switch | 0°/180° |
Reviews (0)
—
No average rating yet
No written reviews are live yet. Signed-in customers can submit one below.
No written reviews are live for this item yet.
Similar products













